fot. KPRP
fot. KPRP

Kamala Harris po spotkaniu z Andrzejem Dudą: Cały świat patrzy na Polskę

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Wiceprezydent USA przekazała podziękowania dla Polaków za pomoc w ratowaniu mieszkańców Ukrainy. Kamala Harris była wyraźnie poruszona, kiedy mówiła o "zwykłych ludziach, którzy dokonują niezwykłych rzeczy".

Wiceprezydent USA dziękuje Polakom

Świat patrzy na Polskę i przywódców Polski; dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra - mówiła wiceprezydent USA.

- Chciałabym zwrócić się bezpośrednio do Polaków: przekazałam prezydentowi (Andrzejowi Dudzie), że pod jego przywództwem widzimy coś absolutnie niesamowitego. Świat obserwuje Polskę, przywódców Polski i ludzi mieszkających w Polsce. To są niesamowite akty hojności i dobra-  rozpoczęła swoją wypowiedź wiceprezydent Stanów Zjednoczonych.

Nawiązując do wsparcia udzielanego przez Polaków uchodźcom z Ukrainy po rosyjskiej agresji na ten kraj, Harris powiedziała: "widzieliśmy patrząc na obrazy w telewizji, na zdjęcia, zwykłych ludzi, którzy wykonują coś niesamowitego zapewniając wsparcie dla osób, które są dla nich obce". Skierowała także podziękowania od obywateli amerykańskich dla wszystkim Polaków za ich postawę. "To pokazuje najlepszą twarz każdego z nas" - podkreśliła Kamala Harris.

Wiceprezydent USA mówiła, że rozmawiali z prezydentem Dudą o tym, że Stany Zjednoczone i Polska mają specjalną relację.

- Rozmawialiśmy w szczególności o tym, co dla nas jest tak bardzo ważne w kontekście zobowiązania Stanów Zjednoczonych w stosunku do realizacji art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. Zobowiązanie USA do realizacji art. 5. jest nienaruszalne. Stany Zjednoczone są przygotowane do tego, aby bronić każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone poważnie przyjmują, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich - zadeklarowała.

Harris: Wspieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy

Wiceprezydent USA łamiącym się głosem mówiła, że "od tygodni na Ukrainie jesteśmy świadkami niewyobrażalnych okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach". Przypomniała tragedię ciężarnych kobiet w szpitalu w Mariupolu.

- Jestem w Polsce, żeby dać wyraz trwałym i bardzo ważnym relacjom pomiędzy USA a Polską. W szczególności w temacie takim, jak Ukraina mamy jedno stanowisko. Zrobimy wszystko, żeby zapewnić wsparcie Ukrainie - zadeklarowała.

Poinformowała, że Departamencie Sprawiedliwości USA została powołana grupa śledcza, która podejmie kroki dotyczące przestępczych działań rosyjskich instytucji i Rosjan.

Harris na konferencji po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą przypomniała, że prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden "podjął decyzję o tym, by zrobić to, co jest konieczne, w kontekście zakupu rosyjskiej ropy". Biden w tym tygodniu zapowiedział zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA.

- Stany Zjednoczone podjęły decyzję o tym, że będą kontynuowały koncentrowanie się na tych tematach. Będziemy pamiętać również o tym, że to jest ten właśnie moment, który wymaga surowych i szybkich działań, żeby agresja rosyjska przeciwko Ukrainie była związana z poważnymi konsekwencjami - podkreśliła Harris.

Na koniec powtórzyła słowa, która - jak dodała - "mówimy każdego dnia przez te ostatnie tygodnie". - Jesteśmy przy Ukraińcach. Podziwiamy naród ukraiński i nasze wsparcie dla ich suwerenności oraz integralności terytorialnej jest wspólne - podkreśliła wiceprezydent USA.

"Ważny moment w relacjach polsko-amerykańskich"

Najpierw prezydent zrelacjonował swoją rozmowę z Kamalą Harris oraz podziękował wszystkim za wsparcie dla walczącej Ukrainy i pomoc humanitarną.

Duda podkreślał ważność i dziękował za postawę władz Stanów Zjednoczonych, prezydenta Joe Bidena, wiceprezydent Harris i amerykańskiego Kongresu w związku z koniecznością ustanowienia skutecznych sankcji wobec Rosji.

Stany-  Zjednoczone, jeżeli chodzi o te sankcje, są w absolutnej awangardzie i trzeba sobie jasno powiedzieć: te sankcje działają - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił na konferencji prasowej, że to bardzo ważny moment w relacjach polsko-amerykańskich, zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie. - Tam rosyjskie wojska dokonują barbarzyńskiej agresji, mordując niewinnych ludzi, cywilów, bombardując szpitale położnicze, z których w dramatycznych okolicznościach na noszach wynoszone są ranne kobiety tuż przed porodem - zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że "nikt z nas się nie spodziewał, że w XXI wieku będziemy mogli zobaczyć takie sytuacje". - Tym bardziej jest dla nas wszystkich tutaj w Polsce wielką satysfakcją, że pani wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris jest z nami tutaj dzisiaj w Warszawie, w naszym kraju, pokazując siłę i głębię więzi sojuszniczych, pokazując zdecydowane zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i Europy jako całości" - powiedział Duda.

- Chcę z całą mocą podkreślić: nie ma żadnych wątpliwości, że razem ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi pozostałymi sojusznikami w ramach NATO, jak i całym wolnym, uczciwym światem, stoimy po stronie Ukrainy - oświadczył prezydent

- Musimy uratować Ukrainę. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Musimy zachować jedność i być w tym razem. Trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji. Nie możemy tolerować działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa - mówił Andrzej Duda.

USA przekażą wsparcie dla uchodźców

Duda poinformował, że poprosił również wiceprezydent USA o pomoc w kryzysie uchodźczym.

- I z dumą powiedziałem - a mówię to przede wszystkim do moich rodaków - z dumą powiedziałem do pani wiceprezydent, że ci ludzie wszyscy nie zostali wysłani do obozów dla uchodźców; oni znaleźli miejsce w polskich domach, przyjęły ich polskie rodziny, zostali przyjęci do polskich hoteli, do polskich pensjonatów, do polskich sanatoriów, przez prywatnych ludzi najczęściej, przez zwykłych Polaków, którzy czują w sercu obowiązek pomocy ludziom, którzy znaleźli się w potrzebie - relacjonował.

Kamala Harris odpowiedziała, że Stany Zjednoczone przekażą 50 mld dolarów w ramach programu żywnościowego m.in. dla uchodźców z Ukrainy.

Zaznaczyła, że Polska w bardzo krótkim czasie przyjęła ponad 1,5 mln uchodźców, co "jest wyjątkowym obciążeniem". "Będziemy wam nadal zapewniać wsparcie" – zwróciła się do Dudy.

Harris: Systemy Patriot zostały do Polski dostarczone

Polski prezydent powiedział także, że poprosił wiceprezydent USA, aby w miarę możliwości programy zakupu amerykańskiego wyposażenia dla polskiej armii zostały przyspieszone. Chodzi o takie programy, jak Patriot, Himars, zakup myśliwców F-35 czy program zakupu czołgów Abrams dla Polski.

Wiceprezydent USA podkreśliła, że jest w Warszawie, żeby zrobić to, co trzeba, aby wzmocnić wsparcie dla Polski, a także dla sojuszników Stanów Zjednoczonych poprzez sojusz między Unią Europejską a NATO, "w szczególności w kontekście przerzucania wojsk".

- Ostatnio dokonaliśmy przerzutu dodatkowych 4,7 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski. I to jest elementem dodatkowym oprócz poprzedniej rotacji 5 tys. żołnierzy amerykańskich w Polsce - poinformowała Harris.

Przypomniała, że Stany Zjednoczone zdecydowały się "przekierować dwie baterie Patriotów do Polski". - Mogę dzisiaj ogłosić, że zrealizowaliśmy to. Te systemy Patriot zostały do Polski dostarczone. Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym momencie, w tym czasie - oświadczyła wiceprezydent.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka