Prezydent Ukrainy przemawiał przed Kongresem USA. Apeluje o większe wsparcie

źródło: Twitter
źródło: Twitter
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał w środę przed Kongresem USA.

Zełenski: Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko prawom człowieka

Zełenskiego powitano owacjami na stojąco. Przemówienie rozpoczął podkreślając, że obecnie waży się los Ukrainy.

— W tej chwili waży się los naszego kraju, waży się to, czy Ukraińcy będą wolni i zachowamy naszą demokrację. Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko prawom człowieka, przeciwko temu, żebyśmy mogli mieć marzenia, marzenia takie, jakie macie wy - Amerykanie — oznajmił prezydent Ukrainy.

Zobacz też:

"Rosja zmieniła ukraińskie niebo w źródło śmierci"

— Przyjaciele Amerykanie, w waszej chwalebnej historii macie chwile, które pomogą wam zrozumieć nas Ukraińców. Przypomnijcie sobie Pearl Harbor. Przypomnijcie sobie 11 września, kiedy niewinni ludzie zostali zaatakowani. Tak, jak nie spodziewał się tego nikt. Nie byliście w stanie tego przewidzieć. Nasz kraj doświadcza tego dzień w dzień. Rosja zamieniła ukraińskie niebo w źródło śmierci dla tysięcy ludzi — kontynuował Zełenski.

Alternatywa dla zamknięcia nieba nad Ukrainą

— Rosyjskie siły wystrzeliły już prawie 1000 rakiet na Ukrainę, niezliczone bomby, używają dronów, by zabijać nas z precyzją. To terror, którego Europa nie widziała od 80 lat i prosimy o odpowiedź na ten terror ze strony całego świata — zaapelował prezydent Ukrainy.

Zełenski oznajmił, że Ukraina prosi jedynie o zamknięcie nieba, lecz jeżeli ta prośba to "zbyt wiele" to przemyślana została alternatywa do tych działań.

— Prosimy tylko o zamknięcie nieba. Jeśli to za dużo mamy alternatywę - wiecie jakich systemów potrzebujemy. Samolotów, które macie, a które stoją na waszej ziemi i nie bronią ukraińskiego nieba. Macie swoje słynne zdanie: "mam marzenie". Ja dziś mówię: "mam potrzebę obrony ukraińskiego nieba".

Prezydent Ukrainy prosi o większe wsparcie

— Dziękuję za wasze wsparcie i zaangażowanie, ale teraz wzywam was żebyście zrobili jeszcze więcej. Sugerujemy, żeby Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na wszystkich polityków, którzy w Rosji mają władzę, od członków dumy, po każdego urzędnika, który nie potrafi się przeciwstawić. — oświadczył Zełenski.

— Nowe sankcje potrzebne są każdego tygodnia, dopóki Rosja się nie zatrzyma; wszystkie firmy z USA powinny wyjść z Rosji. — dodał.

— Rosja nie powinna otrzymać z USA ani centa, by mogła zabijać ludzi na Ukrainie — zaznaczył.

Zełenski z nagraniem ukazującym realia wojny w Ukrainie

Prezydent Ukrainy podczas swojego przemówienia podzielił się nagraniem wideo, na którym ukazane są zniszczenia powstałe w wyniku wojny z Ukrainą.


Potrzebny nowy sojusz

W dalszej części przemówienia prezydent Ukrainy odniósł się do instytucji międzynarodowych, które jego zdaniem nie funkcjonują.

— Powojenne instytucje międzynarodowe nie działają, potrzebujemy nowych instytucji i nowego sojuszu — mówił Zełenski.

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspierając Ukrainę, USA wspierają nie tylko ten kraj, ale również Europę i świat oraz "historyczną sprawiedliwość". Zwrócił się przy tym do prezydenta USA Joe Bidena:

— Jest pan przywódcą narodu. Chciałbym, by był pan przywódcą świata. A bycie przywódcą świata znaczy bycie przywódcą pokoju — podkreślił. 


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka