Olaf Scholz zabrał głos ws. pomysłu Jarosława Kaczyńskiego. Ukraińcy nie będą zadowoleni

źródło: PAP
źródło: PAP
— Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzuca polską propozycję misji pokojowej NATO na Ukrainie — poinformował w środę portal Tagesschau, powołując się na rzecznika rządu RFN Steffena Hebestreita.

Czerwona linia

Hebestreit podkreślił, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz „wyraźnie mówił w przeszłości, że żaden członek personelu NATO ani żaden żołnierz NATO nie zostanie wysłany poza NATO lub na Ukrainę”. Dodał, że w tej kwestii musi obowiązywać nadal „czerwona linia”.

Rzecznik rządu RFN zaznaczył też, że nie można dokonać wyraźnego rozróżnienia między „misją pomocy humanitarnej lub misją ratunkową”, a „misją bojową” NATO.

Zobacz też:

Misje NATO na Ukrainie stanowczo odrzucone

Hebestreit przypomniał, że prezydenci Francji i USA, Emmanuel Macron i Joe Biden, także wcześniej odrzucali możliwość misji NATO na Ukrainie. Prezydent Stanów Zjednoczonych ostrzegł, że jakakolwiek interwencja sojuszu wojskowego mogłaby w takim przypadku doprowadzić do trzeciej wojny światowej.

Kaczyński o "misji pokojowej"

We wtorek podczas konferencji prasowej w Kijowie z udziałem delegacji z Polski, Czech i Słowenii, wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński oznajmił, że na Ukrainie należy przeprowadzić misję pokojową z udziałem NATO.

— Potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje, ale osłonięta zbrojnie i odbywająca się na terytorium Ukrainy — powiedział Kaczyński. 

— Ukraina jest państwem suwerennym i jeśli zgodzi się na taką misję, to zupełnie wystarczy w świetle prawa międzynarodowego i nie będzie casus belli, chyba że chodzi o tych, dla których casus belli jest istnienie innego świata niż ich własny — oznajmił.

Departament Stanu: To przedłużyłoby konflikt

Pomysł Kaczyńskiego spotkał się także z komentarzem Stanów Zjednoczonych. Do sprawy odniósł się rzecznik Departamentu Stanu.

— Wysłanie żołnierzy USA na Ukrainę mogłoby tylko przedłużyć i rozszerzyć wojnę na Ukrainie, podczas gdy naszym celem jest jak najszybsze jej zakończenie — powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, komentując propozycję misji pokojowej zgłoszonej przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

— Jesteśmy intensywnie skupieni na zakończeniu tej brutalnej agresji (...) chcemy uniknąć wszystkiego, co mogłoby przedłużyć tę wojnę lub ją rozszerzyć, a obecność amerykańskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, amerykańskich pilotów (...) ma potencjał, by przekształcić ją w coś jeszcze większego i zdecydowanie bardziej poważniejszego — oznajmił Price.


RB


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj127 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka