Telefon do ministra obrony Wielkiej Brytanii. Ktoś się podszył pod premiera Ukrainy

Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii. Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Nieznana osoba podszyła się pod premiera Ukrainy Denysa Szmyhala i połączyła przez telefon z brytyjskim ministrem obrony Benem Wallacem. Premier Szmyhala żartobliwie odpowiedział, jak na przyszłość Wallace powinien zareagować w takiej sytuacji.

Ben Wallace i fałszywy telefon od ukraińskiego premiera

Ben Wallace usłyszał kilka „wprowadzających w błąd pytań”, ale zorientował się w porę, że jest ofiarą ataku. Szef brytyjskiego resortu obrony napisał o tym na Twitterze.

Polecamy:

Macron wypowiedział się, czy pojedzie do Kijowa. Prezydent Francji niejednoznaczny

Rosja cofa się do sowieckich czasów. W sklepach bitwy o cukier

„Żadna ilość rosyjskiej dezinformacji, wypaczeń i brudnych sztuczek nie może odwrócić uwagi od łamania praw człowieka przez Rosję i nielegalnej inwazji na Ukrainę. Desperacka próba” - podsumował Wallace.


O podobnym incydencie poinformowała minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel. Jak przekazały źródła w ministerstwie obrony, Wallace zarządził natychmiastowe dochodzenie w sprawie tego, w jaki sposób dopuszczono do incydentu.

Paljanica, czyli chleb i szybolet

Denis Szmyhala, premier Ukrainy, odpowiedział Wallecowi: „Następnym razem, panie ministrze, zanim zacznie pan rozmowę, niech pan poprosi rozmówcę, by wypowiedział słowo paljanica”.


Paljanica to tradycyjny ukraiński chleb pszenny. „Paljanica” to również szybolet, czyli „znak rozpoznawczy, często wyraz lub hasło zawierające charakterystyczną dla danego języka głoskę, której cudzoziemiec, obcy lub wróg nie potrafi wymówić”.

Jednym z najsłynniejszych polskich szyboletów jest „soczewica, koło, miele młyn”. Zdaniem tym rycerze Władysława Łokietka sprawdzali polskość mieszczan krakowskich po stłumieniu miejskiego buntu w 1312 roku. Przywódcą rewolty był wójt Albert, Niemiec z pochodzenia, wspierany przez ówczesnego biskupa krakowskiego, Jana Muskatę, wrogiego Łokietkowi.

KW

Czytaj dalej:

Czystki w putinowskiej armii? FSB zatrzymała jednego z generałów

Lewy z Bicepsem, czyli Jastrzębowski i Woś. Czy Chiny skrzywdzą Rosję?

Arnold Schwarzenegger z przesłaniem do Rosjan: Putin oszukuje was i waszych żołnierzy

Były minister z PiS: "Sytuacja jest krytyczna. Niezbędny raport o bezpieczeństwie kolei"

Totalizator Sportowy włącza się w pomoc Ukrainie. Każdy może wziąć udział w akcji

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka