Słowackie S-300. Fot. EllsworthSK/CC BY-SA 3.0
Słowackie S-300. Fot. EllsworthSK/CC BY-SA 3.0

Holandia i Niemcy dostarczą Słowacji systemy Patriot. Słowackie S-300 dla Ukrainy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Rząd Holandii poinformował w piątek, że dostarczy na Słowację jeden amerykański system obrony powietrznej Patriot w zamian za system przeciwlotniczy S-300, który Bratysława zamierza wysłać na Ukrainę. Dwa systemy Patriotów mają przekazać Słowakom Niemcy.

Holendrzy i Niemcy wysyłają Słowacji systemy Patriot

„Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawia, że takie działania są konieczne” – napisała w komunikacie minister obrony Holandii Kajsa Ollongren. Dodała, że Niemcy wysyłają na Słowację dwa systemy Patriot.

Polecamy:

Rozmowa Bidena z Xi Jinpingiem to ostrzeżenie dla Putina

Tusk pozwał Sakiewicza. Poszło o wypowiedź dotyczącą śmierci Lecha Kaczyńskiego

W środę Słowacja wstępnie zgodziła się wysłać na Ukrainę swój system przeciwlotniczy S-300, ale domagała się zapewnień, że jeśli przekaże swe uzbrojenie, to zostanie ono szybko zastąpione.

Ukraina domaga się od Zachodu wzmocnienia swego systemu obrony przeciwlotniczej, aby skuteczniej zwalczać rosyjskie ataki powietrzne.

Amerykański rakietowy system ziemia-powietrze

Patriot to amerykański rakietowy system ziemia-powietrze, instalowany na mobilnej platformie samochodowej. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w końcowej fazie ataku wroga. System przeznaczony jest do zwalczania samolotów, helikopterów oraz bezzałogowych statków powietrznych, a także pocisków rakietowych. Może służyć także do zwalczania taktycznych pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu.

S-300 to rosyjskie systemy rakietowe ziemia-powietrze, opracowane do obrony przed samolotami i pociskami manewrującymi. Instalowane są na ośmiokołowych platformach samochodowych, mogą także poruszać się na gąsienicach.

KW

Czytaj dalej:

Ameryka uratowała Rosję przed bankructwem. Ale dlaczego?

Wielki koncert poparcia dla rosyjskiej armii w Moskwie. Zaskakujące przemówienie Putina

Gmyz: Armia niemiecka nie ma broni, ich łodzie nie pływają. Stan opłakany

Prezydent podpisał ustawę o obronie ojczyzny. “Wojna początkiem nowych czasów”

Były szef MON bez złudzeń: Rosja zrobi wszystko, by atak na Polskę był realny

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka