Marian Zembala nie żyje. To były minister zdrowia

Prof. Marian Zembala. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Prof. Marian Zembala. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Zmarł prof. Marian Zembala - poinformował w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem i byłym ministrem zdrowia.

Prokuratura prowadzi czynności ws. śmierci prof. Zembali

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi czynności dotyczące śmierci prof. Mariana Zembali – przekazała PAP prok. Joanna Smorczewska z gliwickiej prokuratury.

Prokurator wykonuje czynności w domu zmarłego, chodzi m.in. o zabezpieczenie śladów. Po weekendzie zostanie wykonana sekcja zwłok – zaznaczyła prok. Smorczewska.

Zmarł były minister zdrowia Marian Zembala

"Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" - napisał na Twitterze w sobotę szef resortu zdrowia.

Polecamy:

Rosyjscy kosmonauci wylądowali na stacji w barwach Ukrainy

Interesy archidiecezji i adwokat zamieszana w przemyt narkotyków dla Słowika i gangu

Kim był Marian Zembala?

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. był ministrem zdrowia. Mieszkał w Tarnowskich Górach.


W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. To jedno z najważniejszych odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski osobom świeckim.

– Ten medal to pokłon dla wszystkich, którzy służą bliźnim. Ja jestem tylko jednym z bardzo wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. A służba bliźnim – nie tylko w medycynie, ale w każdym działaniu – jest potrzebą chwili – mówił wówczas PAP kardiochirurg, podkreślając, że chrześcijańskie wartości leżą u podstaw dzisiejszej Europy – z jej otwartymi granicami, z możliwością współpracy i z potężnym dofinansowaniem i rozwojem kraju dzięki funduszom unijnym.

KW

Czytaj dalej:

Lwów stworzył interaktywną mapę schronów i bunkrów dla mieszkańców

ORLEN na zakupach u Muska. Dla Ukrainy

24. dzień inwazji Rosji na Ukrainę [RELACJA NA ŻYWO]

Amerykański generał: Potrzebna dywizja pancerna wokół obwodu kaliningradzkiego

Po wybuchu wojny wyzwania Polski są potężne. Nie wystarczy cofnięcie Polskiego Ładu

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo