Ukraińskie władze chwalą Morawieckiego [RELACJA NA ŻYWO]

Ukraińcy przebywają w schronach.
Ukraińcy przebywają w schronach.
24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja rosyjska na Ukrainę. 19 marca to kolejny dzień rosyjskiej napaści na to państwo.

Ukraińskie władze chwalą Morawieckiego 

Polska to szczery przyjaciel, zaś inicjatywa Mateusza Morawieckiego jest potrzebna - uważa główny doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Michaiło Podolak. 

- Plan Marshalla 2.0. To moralna odpowiedzialność tych, którzy nie chcą stać obok, gdy pociski Rosji spadają na nasze miasta - napisał Ukrainiec. 

- Mateusz Morawiecki jest bez zarzutu w swojej inicjatywie, by pomóc Ukrainie w odbudowie. Polska jest szczerym przyjacielem Ukrainy - dodał Podolak. 

Polski premier stwierdził w sobotę, że najbogatsze państwa Europy powinny dorzucić się do odbudowy państwa niszczonego w czasie rosyjskiej inwazji. Plan pomocowy dla Ukrainy Morawiecki nazwał "Planem Marshalla 2.0". 


Władze: w regionie Kijowa Rosjanie aktywnie się okopują

"Wróg aktywnie się okopuje. Prowadzi działania dotyczące tras logistycznych w celu uzupełnienia zapasów. Okupanci przy tym nie rezygnują z dalszych aktywnych działań w kierunku Kijowa" -  szef władz obwodu kijowskiego gen. Ołeksandr Pawluk na komunikatorze Telegramie.

" target="_blank">" target="_blank">

"Zadajemy mu uderzenia, niszczymy kolumny, sztaby, bazy i magazyny" - zapewnił Pawluk.

Ministerstwo obrony Ukrainy podało ze swej strony, że w ciągu ostatnich kilku dni wojska rosyjskie zostały odepchnięte od Kijowa na około 70 km. Przeciwnik został "zatrzymany na wszystkich kierunkach, gdzie prowadził ofensywę, a na niektórych odepchnięty" - powiedział rzecznik resortu Ołeksandr Motuzianyk na briefingu w Kijowie w sobotę.

W ciągu ostatniej doby nie zmieniła się sytuacja w miejscowościach obwodu kijowskiego: Irpeniu, Buczy, Browarach - dodał.

Jak podawano w ostatnich dniach, stolica Ukrainy i pobliskie miejscowości kontrolowane przez armię ukraińską są ostrzeliwane i bombardowane. Pod ostrzałami pozostają: Makarów, Irpień, Bucza, Hostomel. W Makarowie zginęło w wyniku ostrzału w piątek siedem osób, pięć jest rannych.

Leżąca w obwodzie kijowskim wieś Demydow, kontrolowana przez Rosjan, może zostać zalana, jeśli dojdzie do zniszczenia tamy na Zbiorniku Kijowskim - ostrzegł w sobotę portal Ukrainska Prawda.

Zełenski pokazał poruszające zdjęcia 

- Jeśli Rosja nie zostanie zatrzymana teraz, jeśli nie zostanie ukarana teraz, to inni agresorzy na świecie wywołają inne wojny. W różnych regionach. Na różnych kontynentach. Wszędzie, gdzie jakieś państwo marzy o podboju sąsiada - oświadczył Wołodymyr Zełenski, załączając zdjęcia z niszczonej przez Rosjan Ukrainy. 


Wojna cukrowa w Rosji


MSW: Rosjanie zniszczyli zakłady metalurgiczne Azovstal w Mariupolu

W położonym na południu Ukrainy Mariupolu, który jest oblężony przez Rosjan, trwają walki o zakłady Azovstal, jeden z największych w Europie kombinatów metalurgicznych - poinformował w sobotę doradca szefa MSW Ukrainy, Wadym Denysenko. Dodał, że zakłady są całkowicie zniszczone.

"Według naszych informacji straciliśmy tego gospodarczego giganta. W rzeczywistości jeden z największych zakładów metalurgicznych Europy jest (systematycznie) niszczony (...) Musimy zrozumieć, że Putin osobiście wydał rozkaz, by zniszczyć to miasto" - przytacza słowa Denysenki wypowiedziane w jednej ze stacji telewizyjnych agencja Ukrinform.

"To oczywiste, że w tej wojnie to jeden z jego głównych celów. Niezależnie od tego, jak skończy się wojna, co będzie dalej, jego (Putina) celem nie jest demilitaryzacja Ukrainy, ale jej dezindustrializacja. Tak, byśmy potem musieli odbudowywać nasze zakłady przez kolejne dekady" - ocenił Denysenko.

Doradca ministra spraw wewnętrznych dodał, że sytuacja w Mariupolu jest "katastrofalna", chociaż niektórym mieszkańcom udało się w piątek opuścić miasto korytarzem humanitarnym.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział w sobotę stacji BBC, że walki uliczne w mieście i ostrzał utrudniają wydobycie ludzi z podziemi zbombardowanego teatru, w których uwięzionych może być ponad 1000 osób.

Szybkie przejęcie rosyjskiego sprzętu

W obwodzie czernihowskim Rosjanie porzucili "gotowy do walki sprzęt, aby uniknąć ostrzału" - podaje "Ukraińska Prawda". Armia Ukrainy zrobi z niego pożytek.


Rosjanie: Użyliśmy pocisków hipersonicznych

Telewizja Zwiezda, która należy do rosyjskiego ministerstwa obrony, pokazuje atak z użyciem hipersonicznych pocisków Kindżał. To nagranie z ćwiczeń, ale Rosjanie twierdzą, że użyli ich w czasie ataku na magazyn broni w rejonie Iwano-Frankowska.

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka