Wkrótce wizyta Ursuli von der Leyen w Polsce. Fot. KPRM
Wkrótce wizyta Ursuli von der Leyen w Polsce. Fot. KPRM

KPO zostanie odblokowany w kwietniu? Otoczenie Morawieckiego studzi nastroje

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 21
Kiedy Komisja Europejska zgodzi się na porozumienie z polskim rządem ws. Krajowego Planu Odbudowy? Według RMF FM, wszystko jest dopięte na ostatni guzik, a akceptacja KPO nastąpi 9 kwietnia. - Jestem ostrożny, bo już kilka razy zielone światełko zmieniło kolor - komentował te doniesienia Piotr Mueller.

Ursula von der Leyen pojawi się w Warszawie 9 kwietnia i wtedy nastąpi akceptacja dla polskiego KPO - twierdzi RMF FM. Zaplanowano wtedy wydarzenie "Razem dla Ukrainy", w którym udział wezmą - oprócz przewodniczącej Komisji Europejskiej - prezydent Andrzej Duda oraz w formie zdalnej premier Kanady Justin Trudeau. Polski wniosek, który jest podstawą do wypłaty pierwszych kwot z budżetu unijnego, czeka na akceptację od maja ubiegłego roku. 

Zobacz: 

Według RMF FM, brukselscy urzędnicy już dawno temu zaakceptowali KPO. Warunkiem ogłoszenia porozumienia ma być likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, zapisana - uwaga - w krajowym planie. Doniesienia rozgłośni nie są potwierdzane przez otoczenie premiera Mateusza Morawieckiego. 

- Jestem już naprawdę bardzo ostrożny, jeżeli chodzi o Krajowy Plan odbudowy. Mieliśmy na jesieni dobre sygnały. Uwierzę jak zobaczę, jak zostanie podpisany. Jestem ostrożny po prostu, bo już kilka razy było zielone światełko i później niestety zmieniało kolor - powiedział w programie "Tłit" Wirtualnej Polski rzecznik rządu Piotr Mueller. 

- Nie mamy jeszcze uzgodnionych szczegółów dotyczących kamieni milowych w KPO - odniósł się do nieoficjalnych informacji o tym, że Bruksela żąda wpisania postulatu likwidacji Izby Dyscyplinarnej do polskiego planu. - Unia Europejska chce wpisać niektóre rzeczy na tyle nieszczegółowo, że później może dojść do niezrozumienia po dwóch stronach - dodał. Mueller twierdzi, że dlatego należy precyzyjnie formułować postulaty, aby nie pogłębiać nieporozumień z Komisją Europejską. 

 

Sugestii RMF FM nie potwierdził również Konrad Szymański. Minister ds. europejskich przekazał, że gdy nadejdzie pora, to o przełomie poinformuje premier Morawiecki. - Nie chcę komentować plotek. Wizyta przewodniczącej von der Leyen jest związana z inicjatywą humanitarną, w której Polska bierze aktywny udział, natomiast kiedy będzie porozumienie, to z całą pewnością wypowie się premier i ogłosi to państwu - stwierdził Szymański. 

Kiedy posłowie zajmą się ustawami o Izbie Dyscyplinarnej SN? - Sejm dzisiaj ocenia wszystkie te projekty pod kątem swoich własnych wyborów, ja mogę tylko zachęcać do tego, aby traktować w szczególności projekt prezydencki oraz projekt złożony przez posłów PiS w kategoriach odpowiedzialności za państwo, bo ta sprawa wykracza swoją wagą poza po prostu reformę postępowania dyscyplinarnego - podkreślił Szymański. 

Porozumienie zawarte do 9 kwietnia na linii polski rząd-Komisja Europejska jest zatem mało realne. - Negocjujemy porozumienie, które będzie zgodne z prawem pierwotnym Unii Europejskiej i które będzie wpisywało się w plany rządu dotyczące zmian w wymiarze sprawiedliwości zapowiedziane przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - zaznacza źródło rządowe w rozmowie z portalem wpolityce.pl. 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka