fot. PKN Orlen
fot. PKN Orlen

Daniel Obajtek powołany do Rady Nadzorczej spółki Energa

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek został powołany do Rady Nadzorczej Energi; będzie pełnił funkcję bez wynagrodzenia - przekazała spółka.

"19 kwietnia br. akcjonariusz większościowy Spółki, PKN ORLEN S.A. (...), złożył oświadczenie o powołaniu na podstawie art. 385 § 2 Kodeksu spółek handlowych oraz § 17 ust. 3 Statutu Spółki z dniem 20 kwietnia 2022 roku do Rady Nadzorczej Spółki VI wspólnej kadencji Pana Daniela Obajtka" - poinformowała Energa w komunikacie. 

Wskazano, że Obajtek "będzie pełnił funkcję w Radzie Nadzorczej spółki bez wynagrodzenia".

Obajtek pełnił już funkcję prezesa zarządu Grupy Energa

Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 r. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 r., pełnił funkcję prezesa zarządu Grupy Energa. W latach 2016-2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Jako Prezes Zarządu PKN ORLEN konsekwentnie realizuje działania biznesowe związane z budową multienergetycznego koncernu o zdywersyfikowanych źródłach przychodów i zysków. Realizowane procesy przejęć i inwestycje mają na celu wzmocnienie globalnej pozycji koncernu, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski" - przekazano w komunikacie.

Doprowadził do przejęcia kapitałowego Grupy Energa

Dodano, że Obajtek doprowadził do przejęcia kapitałowego Grupy Energa oraz prowadzi proces fuzji z Grupą Lotos i PGNiG.

"Na początku 2021 r. oba procesy weszły w kluczowy etap - przedstawił partnerów do środków zaradczych w ramach fuzji z Lotosem, a także uzyskał zgodę UOKiK na przejęcie PGNiG" - przypomniano. Rozpoczął też największą w Europie inwestycję petrochemiczną - budowa nowego kompleksu Olefin w Płocku szacowana jest na ok. 13,5 mld zł. Stworzył także Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku, jedną z najważniejszych dla przyszłości koncernu inwestycji o wartości ok. 184 mln zł. Zaangażował koncern także w technologię atomową, która ma się przyczynić do rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR w Polsce - wskazano.

Dodano, że w 2021 r. Obajtek zrealizował w Grupie Orlen inwestycje rozwojowe o wartości 10 mld zł. Doprowadził do uruchomienia nowych źródeł finansowania: zielonych euroobligacji i obligacji zrównoważonego rozwoju; Grupa Orlen rozwija również projekt morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

Obajtek jest absolwentem Executive MBA organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i walidowanego przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy i przewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

PKN Orlen nie jest konkurencją dla Energi

"Pan Daniel Obajtek nie prowadzi w żadnej formie działalności konkurencyjnej w stosunku do Energa SA, nie uczestniczy w spółce konkurencyjnej, jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej oraz nie uczestniczy w innej konkurencyjnej osobie prawnej, jako członek jej organu, jak również nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy o KRS" - podano w komunikacie.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka