Uwaga, kierowcy. Benzyna znowu pójdzie w górę i to mocno

Za benzynę będziemy płacić blisko 7 złotych za litr w przyszłym tygodniu.
Za benzynę będziemy płacić blisko 7 złotych za litr w przyszłym tygodniu.
Analitycy Reflex spodziewają się podwyżki cen za litr benzyny w przyszłym tygodniu. Za wlanie paliwa do baku zapłacimy nawet o 10-20 groszy więcej.

"Ceny benzyny mogą ponownie rosnąć o około 10 -20 groszy na litrze, jednak podwyżki możemy notować także w przypadku pozostałych paliw, ale w nieco mniejszej wysokości" - analizuje firma. Wszystkie paliwa zdrożeją, nie tylko benzyna. To jednak marne pocieszenie dla kierowców. 

Obecnie ceny paliw kształtują się średnio na następujących poziomach: benzyna bezołowiowa 95 – 6,70 zł/l, bezołowiowa 98 7,02 zł/l, olej napędowy 7,45 zł/l, a autogaz 3,66 zł/l. Oznacza to, że w skali tygodnia benzyny i olej napędowy drożały średnio o 14 - 15 gr/l, a ceny autogazu wzrosły o 1 gr/l.

Reflex oszacował, iż w okresie od początku trzeciej dekady kwietnia ceny benzyny wzrosły o około 30 groszy na litrze, a oleju napędowego o 42 grosze na litrze. Najmniejsze zmiany dotyczyły autogazu, który zdrożał tylko o 6 groszy na litrze.

"Wydarzeniem tygodnia dla rynku ropy naftowej była propozycja szóstego pakietu sankcji UE wymierzonego w Rosję, w którym zaproponowano całkowitą rezygnację z importu rosyjskiej ropy naftowej i paliw" - stwierdzili analitycy rynku paliw. 

Według Refleksu, propozycja KE dotycząca embarga na rosyjską ropę naftową nie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przez wszystkie kraje unijne. Na chwilę obecną jednogłośna akceptacja szóstego pakietu sankcji przez wszystkie kraje UE wydaje się mało prawdopodobna.

Najwięcej kontrowersji i dyskusji wzbudziła kwestia embarga na rosyjską ropę naftową. Tej zdecydowanie sprzeciwiają się Węgry, poszkodowana będzie czuła się Słowacja, dlatego Komisja Europejska planuje opracować wyjątki dla tych dwóch krajów, uzależnionych energetycznie od Rosji. 

Zobacz: 


GW 

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka