Służby specjalne ostrzegają. Najbliższe dni w całych Niemczech będą gorące

Rosja przygotowuje się na 9 maja. Fot. AP/EPA/YURI KOCHETKOV
Rosja przygotowuje się na 9 maja. Fot. AP/EPA/YURI KOCHETKOV
9 maja Rosja upamiętnia zwycięstwo armii radzieckiej nad Niemcami, to „idealna data do wykorzystania przez rosyjską propagandę” - powiedział gazecie „Welt am Sonntag”szef Urzędu Ochrony Konstytucji Thomas Haldenwang. W całych Niemczech można spodziewać się prorosyjskich działań, np. parad samochodowych i demonstracji.

W całych Niemczech prorosyjskie akcje

Zdaniem Haldenwanga 9 maja w całych Niemczech „można spodziewać się prorosyjskich działań, takich jak parady samochodów i demonstracje, gdzie może być również pokazywany symbol Z rosyjskiej armii najeźdźców na Ukrainie”.

Polecamy:

Awantura o rosyjskie obchody w Warszawie. MSZ kontra Trzaskowski

Rosjanie bombardują Ukrainę. Wybuchy w Odessie [WIDEO]

Według Haldenwanga, prorosyjscy uczestnicy takich akcji „chcą przedstawiać się jako ofiary i podsycać narrację o rzekomej »rusofobii«”.

„Wydaje się, że szczególnie gorące nastroje panują w Berlinie”, gdzie na 8 i 9 maja planowane są liczne wiece i demonstracje - pisze „Welt”. Corocznym obchodom upamiętniającym zakończenie II wojny światowej towarzyszyć będzie w tym roku kilka antyrosyjskich kontrmanifestacji z powodu wojny na Ukrainie. Burmistrz Berlina Franziska Giffey zapowiedziała, że w niedzielę weźmie udział w wydarzeniu organizowanym przez stronę ukraińską.

Największe wiece prorosyjskie mają się odbyć w poniedziałek przed Bramą Brandenburską i wokół sowieckiego pomnika w Treptower Park.

Rzekoma dyskryminacja Rosjan w Niemczech

Na początku kwietnia, w dniu, w którym świat obiegły zdjęcia masakry w Buczy, oburzenie wywołała prorosyjska parada samochodowa. 900 osób przejechało przez Berlin samochodami z setkami rosyjskich flag. Uczestnicy nie protestowali przeciwko wojnie, ale przeciwko rzekomej dyskryminacji Rosjan w Niemczech. Od tego czasu podobne wydarzenia odbywały się w całych Niemczech - przypomina „Welt”.

KW

Obejrzyj: Chwalimy złodziei. "Kradnijcie jak najwięcej!"


Czytaj dalej:

Robota Bayraktara, kuter poszedł na dno. Gigantyczne straty Rosjan

Luksusowy jacht zarekwirowany we włoskim porcie. "Należał do Putina"

Wojciech Mann nie zostawia suchej nitki na papieżu Franciszku. „Skandaliczne opinie”

Nocne Wilki w Berlinie. Putinowski gang motocyklowy w tym roku niepokoi Niemców

Talibowie wprowadzają ekstremalne prawo w Afganistanie. Kobiety będą miały problem

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka