Premier Morawiecki: Ciągle za mało robimy w kontekście Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki w Davos, fot. Krystian Maj/KPRM
Premier Mateusz Morawiecki w Davos, fot. Krystian Maj/KPRM
Ciągle za mało robimy w kontekście Ukrainy i o tym chcę w Davos rozmawiać ze światowymi liderami, którzy nie do końca zdają sobie sprawę, jak istotne wydarzenia dzieją się za naszą wschodnią granicą - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Kwestię Ukrainy na forum w Davos chce poruszyć także prezydent Andrzej Duda.

W szwajcarskim Davos w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Polskę reprezentują premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda.

Polecamy: Światowe Forum Ekonomiczne. Debaty w Domu Trójmorza i Polskim Domu w Davos

Premier: To nie rynki decydują o tym, jaka jest siła państw

- Jesteśmy tutaj, aby dyskutować o najważniejszych sprawach świata. To, co dzieje się, za naszą wschodnią granicą z pewnością wyznaczy kierunek w przyszłości, na najbliższe dekady - mówił premier Mateusz Morawiecki, otwierając w poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Dom Polski.

Według premiera oponenci polityczni obecnej władzy "jakoś tak do końca nie zauważali tej wielkiej zmiany", która "dotyczyła zmiany paradygmatu – z paradygmatu gospodarczego, zysku, w kierunku zmiany paradygmatu geopolitycznego, bezpieczeństwa, jako najważniejszych elementów, fundamentów globalnego współistnienia i współpracy międzynarodowej".


Zdaliśmy sobie sprawę, że to nie rynki decydują o tym, jaka jest siła państw, ale suwerenne państwa kształtują okoliczności tak, żeby rynki mogły w ogóle normalnie funkcjonować

"Pokój na Ukrainie będzie wtedy, gdy Rosja zostanie pokonana"

Zdaniem szefa polskiego rządu "ciągle za mało robimy w kontekście Ukrainy i o tym chcę w Davos rozmawiać ze światowymi liderami, którzy nie do końca zdają sobie sprawę, jak istotne wydarzenia dzieją się za naszą wschodnią granicą".

Polska jest tym graczem regionalnym, który miał rację i przestrzegał przed działaniami Putina. Musimy wspólnie pokonać Rosję.
Dodał, że pokój na Ukrainie może zapanować tylko wtedy, kiedy Rosja zostanie pokonana. - Pokonana w jej bestialskich zamiarach, które rozgrywają się na Ukrainie. Pokonana przez nasze działania, poprzez miażdżące pakiety sankcji. To jest konieczne żeby Ukraina pozostała wolna i bezpieczna - podkreślił szef polskiego rządu.

Jak dodał, Ukraina jest krajem, który nie tylko broni wartości europejskich, który wkrótce będzie integrowany w strukturach europejskich.

Prezydent Andrzej Duda na forum w Davos

W poniedziałek Andrzej Duda na konferencji prasowej po powrocie z Kijowa informując, że udaje się do Szwajcarii podkreślił, że Forum w Davos "można śmiało powiedzieć – obraca się wokół kwestii agresji rosyjskiej na Ukrainę, sytuacji gospodarczej z tym związanej, sytuacji energetycznej z tym związanej". - Wokół tego na pewno będą się toczyły wszystkie rozmowy – mówił Duda.

Również szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch mówił dziennikarzom przed wylotem do Szwajcarii, że Andrzej Duda będzie podnosił podczas Forum tematy sytuacji na Ukrainie, pomocy dla tego państwa oraz nadania Ukrainie statusu kandydata na członka UE.

- Członkostwo w UE - podobnie jak stosunki polsko-ukraińskie - to pewien proces, na który składa się cała masa cegiełek. Tutaj będzie wiele cegieł położonych w tej budowie. Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia liczą, że przełamiemy opór kilku państw Zachodu, który jest bezzasadny - zaznaczył Kumoch.

ja

Czytaj także:

Rosyjski dyplomata podał się do dymisji. "Nigdy tak nie wstydziłem się za swój kraj"

Transpłciowa toaleta w warszawskiej szkole. Czarnek: "Szaleństwo neomarksizmu"

Tragiczna śmierć polskiej pisarki. Zginęła w domku letniskowym

Kamiński: Co nam z CPK, jeśli Rosjanie wyślą go w kosmos w ciągu pięciu minut?

Grozi nam światowy głód. Rosjanie plądrują Ukrainę i blokują dostawy żywnościLubię to! Skomentuj92 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka