Odcięcie Rosji od dochodów ze sprzedaży ropy. Morawiecki z jasnym stanowiskiem

W Brukseli zaczął się szczyt Unii Europejskiej. Obecnym na nim jest również premier Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
W Brukseli zaczął się szczyt Unii Europejskiej. Obecnym na nim jest również premier Mateusz Morawiecki. Źródło: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
W Brukseli zaczął się szczyt Unii Europejskiej. Obecny na nim jest również premier Mateusz Morawiecki. Przywódcy państw członkowskich podczas szczytu Rady Europejskiej będą się starali m.in. znaleźć kompromis w sprawie wprowadzenia embargo na import ropy z Rosji. Szef polskiego rządu w mediach społecznościowych określił jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.

Szósty pakiet sankcji unijnych musi oznaczać odcięcie Rosji od dochodów ze sprzedaży ropy; jeśli to nie nastąpi, Polska będzie domagać się, by kraj korzystający z rosyjskiej ropy dłużej, nie mógł korzystać na konkurencyjności wobec innych krajów - napisał w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

"Tu, w Brukseli, na szczycie Rady Europejskiej, musimy zadać sobie pytanie, czy zrobiliśmy wszystko, aby ta wojna skończyła się jak najszybciej, żeby skończyła się zwycięstwem Ukrainy" - napisał premier Morawiecki w poniedziałek wieczorem na Facebooku.

Podkreślił, że omawiany w poniedziałek szósty pakiet sankcji unijnych "musi zawierać także te najdalej posunięte żądania z naszej strony – czyli jednocześnie odcięcie Rosji od dochodów, które pozwalają Rosji toczyć tę wojnę". "Szczególnie od dochodów ze sprzedaży ropy" - zaznaczył szef rządu.

"Jeśli to nie nastąpi, Polska będzie domagać się wprowadzenia specjalnego instrumentu o charakterze wyrównywania cenowego – tak, żeby kraj, który korzysta z rosyjskiej ropy dłużej, nie mógł korzystać na konkurencyjności wobec innych krajów" - oświadczył premier Morawiecki.


Przewodniczący Rady Europejskiej liczy na porozumienie ws. sankcji 

"Rozpoczynamy kolejny szczyt Rady Europejskiej. Będziemy rozmawiać m.in. o sankcjach, pomocy dla Ukrainy, bezpieczeństwie energetycznym i (planie Unii Europejskiej odchodzenia od importu rosyjskich paliw kopalnych) REPowerEU. Wojna na Ukrainie to problem globalny, jej zatrważające skutki są widoczne na całym świecie. Potrzebujemy kolejnych, zdecydowanych działań" - napisał Morawiecki na Twitterze. 


Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził przekonanie, że unijnym przywódcom uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

– Nadszedł na to czas i jestem przekonany, że wspólnie będziemy w stanie podjąć decyzję. W ostatnich godzinach poczyniliśmy postępy i mam nadzieję, że będziemy w stanie podjąć decyzję w tej ważnej kwestii – powiedział Michel przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej.

Podczas rozpoczętego w poniedziałek po południu w Brukseli dwudniowego szczytu przywódcy państw członkowskich będą starali się m.in. znaleźć kompromis w sprawie wprowadzenia embargo na import ropy z Rosji. Przed posiedzeniem przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wyraził przekonanie, że unijnym przywódcom uda się osiągnąć porozumienie w sprawie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji.

MP

Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj44 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka