Niemieckie media rozpływają się nad prezydentem Dudą. "Wzór do naśladowania w UE"

Skierniewice (woj. łódzkie), 15.06.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (C), zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik (2P) i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (P) wzięli udział w akcji "sprzątaMY", 15 bm. na terenie Nadleśnictwa Skierniewice. (aldg
Skierniewice (woj. łódzkie), 15.06.2022. Prezydent RP Andrzej Duda (C), zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik (2P) i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (P) wzięli udział w akcji "sprzątaMY", 15 bm. na terenie Nadleśnictwa Skierniewice. (aldg
Ścisła współpraca i obrona sąsiedniej Ukrainy przed inwazją Rosji jest dla Polski racją stanu. Prezydent Andrzej Duda daje dobry przykład - pisze w środę dziennik "Handelsblatt" w artykule zatytułowanym "Dlaczego prezydent Polski nagle staje się wzorem do naśladowania w UE".

"Handelsblatt": Duda staje się wzorem do naśladowania w UE

"Duda zasłużył na szacunek, dając dobry przykład. W połowie kwietnia odwiedził ogarnięty walkami Kijów w czasie, gdy nie należało to jeszcze do rutynowego programu wizyt czołowych zagranicznych polityków. To jeden z powodów, dla których Duda mógł wystąpić osobiście przed ukraińskim parlamentem w maju" - twierdzi niemiecki dziennik.

Polska widzi w rosyjskim ataku na Ukrainę potwierdzenie dla swojej twardej postawy wobec Moskwy "i nagle staje się wzorem do naśladowania w UE" - czytamy w artykule. "Kraj ten tymczasowo przyjął prawie cztery miliony osób z sąsiedniego kraju, od początku wojny dostarcza ciężką broń i promuje coraz ostrzejsze sankcje" - przypomina "Handelsblatt".

"Bliska współpraca i obrona sąsiedniego kraju przed rosyjską inwazją jest dla Polski kwestią racji stanu: już w 2008 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński i jego brat Jarosław ostrzegali, że inwazja na Gruzję jest pierwszym krokiem w imperialnych planach Rosji. Polska zawsze domagała się włączenia swoich wschodnioeuropejskich sąsiadów do zachodnich sojuszy i uważa, że to powstrzymałoby Moskwę przed aneksją Krymu i lutową inwazją" - pisze gazeta. Podkreśla, że "światopogląd Kaczyńskich był dla Dudy formacyjny".

Podczas swojej drugiej kadencji prezydent Duda wykazuje się podejściem, które "wynika z doświadczeń historycznych, że bezpieczeństwo Polski zależy od silnych partnerów. Wśród nich na pierwszym miejscu są oczywiście Amerykanie" - zauważa niemiecki dziennik.

Duda buduje mosty. Kluczowa rola w polsko-niemieckich relacjach

"Handelsblatt" zwraca uwagę, że "bardziej konfliktowe są relacje z Niemcami", a Duda "zaprezentował się jako budowniczy mostów: jest żonaty z germanistką, a para utrzymuje dobre stosunki osobiste z krajem sąsiednim". Niechęć RFN do dostarczania broni "ponownie wystawia te relacje na próbę".

Jednak "zachowanie zaufania między Berlinem a Warszawą będzie miało decydujące znaczenie dla utrzymania przez Europejczyków zjednoczonego frontu przeciwko Rosji. Kluczową rolę odgrywa tu człowiek na stanowisku prezydenta" - konkluduje "Handelsblatt".

SW

Czytaj także:

Ziobro chce założyć się z Morawieckim o wódkę. Rzecznik rządu: Premier woli piwo

Kultowy zespół jedną decyzją doprowadził do trzęsienia ziemi na rynku. Straty w miliardach

Banknot z Lechem Kaczyńskim uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski roku

Wiadomo, jaką karę zapłaci Piotr Kraśko za prowadzenie bez uprawnień

Lubię to! Skomentuj51 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka