Upadek patriarchy Cyryla. „Obawia się koronawirusa”

Na nagraniu w sieci widać, jak patriarcha Cyryl idzie trzy kroki naprzód i nagle pada na plecy. Screen: Twitter/ Konrad Kołodziejski
Na nagraniu w sieci widać, jak patriarcha Cyryl idzie trzy kroki naprzód i nagle pada na plecy. Screen: Twitter/ Konrad Kołodziejski
Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl, który upadł podczas nabożeństwa, wyjaśnił, że poślizgnął się na posadzce świątyni, bo „gdy pada na nią woda, nawet święcona, działają prawa fizyki". Zapewnił, że upadek nie miał żadnych następstw.

"Wspaniała posadzka"

– To, że dziś upadłem, niczego nie oznacza. Po prostu - wspaniała posadzka, można się w niej przeglądać (...), ale gdy pada na nią woda, nawet święcona, działają prawa fizyki – powiedział patriarcha. Zapewnił, że obyło się „bez żadnych skutków".

Polecamy:

Ministerstwo Sprawiedliwości instruuje imigrantów, jak wymazywać dane z rejestrów karnych

Morawiecki: My mamy twardą walutę, opozycja fałszywe banknoty

Wypowiedź tę przekazano w sobotę krótko po tym, jak w internecie pojawiło się nagranie z poświęcenia świątyni w Noworosyjsku. Widać na nim, jak patriarcha idzie trzy kroki naprzód i nagle pada na plecy. Później podano, że Cyryl kontynuuje udział w nabożeństwie.


"Obawia się koronawirusa"

Niezależny rosyjski portal Meduza cytuje wypowiedź teologa Andrieja Kurajewa, usuniętego przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną ze stanu duchownego, który stwierdził, że nikt nie zdążył podtrzymać dostojnika, ponieważ Cyryl nie pozwala się do siebie zbliżać z powodu obaw przed koronawirusem.


Cyryl błogosławi wojnę

Postać zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi przyciąga w ostatnim czasie wzmożoną uwagę ze względu na jego stanowisko wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Pojawiły się m.in. nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy Gwardii Narodowej Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi wojnę.

Otwarte poparcie dla inwazji sprawiło, że od Cyryla odwróciła się ukraińska Cerkiew podlegająca Patriarchatowi Moskiewskiemu. Pod koniec maja Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił „pełną samodzielność i niezależność” od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

KW

Czytaj dalej:

Rosja grozi, że zbombarduje Londyn. „Wysyp fake newsów jest dziś celem Moskwy”

Jan Ordyński: Autorytetu w redakcji nie buduje się krzykiem i wrzaskiem

Publicysta o tekście nt. byłego naczelnego Newsweeka: „Lis nie powinien pracować z ludźmi”

Premier Morawiecki o polskiej broni dla Ukrainy. "KE będzie to refundować"

Rosja ostrzega. To europejskie miasto zaatakuje jako pierwsze

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka