CBA w akcji. Wytropiło korupcję w zielonogórskim oddziale PGNiG.
CBA w akcji. Wytropiło korupcję w zielonogórskim oddziale PGNiG.

Korupcja w PGNiG. CBA donosi o zatrzymaniach - w tle wysokie łapówki

Redakcja Redakcja CBA Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 8 osób, podejrzanych o korupcję przy organizowaniu zamówień publicznych na rzecz PGNiG. Mowa o pracowniku zielonogórskiego oddziału spółki oraz firm współpracujących z PGNiG.

"Oddział w Zielonej Górze, w zamian za zachowania stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji, a także działania na szkodę ww. spółki, wytwarzania i posługiwania się stwierdzającymi nieprawdę fakturami oraz prania pieniędzy" - zakomunikowało CBA w poniedziałek. 

Zatrzymany pracownik PGNiG należał do Działu Elektrycznego i Automatyki PGNiG S.A. w Zielonej Górze. Oprócz niego w ręce agentów wpadło 7 właścicieli innych firm oraz pracowników z województw wielkopolskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz śląskiego.  

Czytaj: 

Akcja CBA w oddziale PGNiG

CBA i prokuratura zarzucają im udział w korupcji przy organizowaniu przetargów na rzecz oddziału. Zatrzymany przez CBA pracownik PGNiG od marca 2020 r. do kwietnia 2021 r. miał wejść w nieformalne porozumienie z właścicielami firm. Proceder polegał na przyjmowaniu łapówek, pozorując w ramach własnej działalności gospodarczej zapłatę za świadczone na rzecz podmiotów rzekome usługi projektowe. W tym celu wystawiano fałszywe faktury VAT. 

"Na etapie prowadzonych postępowań przetargowych miał przekazać im istotne informacje z przetargu oraz sztucznie zawyżyć o co najmniej 588 tys. zł wartość zleconych usług" - informuje biuro. Zatrzymani usłyszeli już prokuratorskie zarzuty. Sąd wobec jednego z podejrzanych zgodził się na tymczasowy areszt, wobec reszty zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.  

Zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA pracownik odpowiadał w oddziale za realizację ramowych umów z różnymi firmami na kompleksową obsługę serwisową urządzeń i instalacji elektrycznych w obiektach wydobywczych. Dotyczyło to przeglądów, napraw i serwisów rozdzielnic niskiego i średniego napięcia na terenie kopalń oraz magazynów gazu podlegających oddziałowi PGNiG w Zielonej Górze.  

Potężna broń trafi do Ukrainy. Jest używana do obrony Waszyngtonu

Zarzuty korupcyjne

Zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych przez osoby zatrudnione w oddziale, działania na szkodę PGNiG i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia przez spółkę mieniem znacznej wartości, a także wytwarzania i posługiwania się nieprawdziwymi fakturami oraz prania pieniędzy. Sprawa jest rozwojowa. 

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka