Nawet 2,5 mln domów bez TVN, Polsatu, TV Puls i TV Trwam

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy. Fot. gov.pl
Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy. Fot. gov.pl
Zakończył się ostatni etap zmiany standardu nadawania TV naziemnej. MUX-1, MUX-2 i MUX-4 w całej Polsce są już nadawane w DVB-T2/HEV. Natomiast stacje z MUX-3 i MUX-8 dalej można oglądać w starym standardzie, czyli głównie kanały publicznego nadawcy.

Zmiana standardu nadawania TV naziemnej

Przejście na DVB-T2/HEVC rozpoczęło się w Polsce pod koniec marca. W ostatnim etapie zmiana dotyczyła czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Teraz już w całej Polsce nastąpiło przejście z systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC, co jest związane z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej.

Nowy standard telewizji naziemnej miał umożliwić dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku, tymczasem w wielu gospodarstwach stracili możliwość oglądania czegokolwiek poza telewizją publiczną.

Telewizje komercyjne tracą widzów

Osoby, które straciły dostęp do kanałów z MUX-1, MUX-2 i MUX-4 powinny za pośrednictwem menu przeprowadzić wyszukiwanie lub skanowanie kanałów. Jeśli to się nie uda, to oznacza, że odbiornik nie jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC. Trzeba zatem kupić nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażyć dotychczasowy odbiornik w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że w takiej sytuacji jest 1,32 mln gospodarstw domowych.

Nadawcy komercyjni szacują, że to nawet 2,5 mln potencjalnych widzów. TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska zamierzają domagać się rekompensaty od rządu za to, że ich kanały musiały przejść na DVB-T2/HEVC, podczas gdy główne anteny TVP nie miały takiego obowiązku.

Z danych Nielsena wynika, że multipleksy ze stacjami prywatnymi tracą zasięg, a MUX-3 z TVP go poszerza Dla nadawców komercyjnych oznacza to mniejszą widownię i co za tym idzie, mniejsze przychody reklamowe.

W sprawie TVP interweniował szef MSWiA

Pierwotnie na DVB-T2/HEVC miał przejść także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia). W marcu, kilka dni przed rozpoczęciem zmiany standardu, minister spraw wewnętrznych i administracji zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o pozwolenie na dalszą emisję MUX-3 w starym standardzie. UKE dopuścił takową do końca 2023 roku. Argumentowano, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, który może być potrzebny w kontekście wojny trwającej na Ukrainie.

Teraz w tej samej sprawie europoseł Łukasz Kohut interweniuje do Ursuli von der Leyen i Komisji Europejskiej. "Pod pretekstem wojny rząd Prawa i Sprawiedliwości de facto wyłącza dostęp do mediów prywatnych" - napisał.


  • MUX-1 to: TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV,
  • MUX-2:TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2,
  • MUX-4: Wydarzenia24,
  • MUX-3:TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia,
  • MUX-8: TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP.

ja

Lubię to! Skomentuj111 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura