Niewykorzystane środki na szczepionki przeciw COVID-19 idą na pomoc dla Ukrainy

Przekazanie 25 karetek we Lwowie, fot. Solidarity Fund PL in Ukraine/Facebook
Przekazanie 25 karetek we Lwowie, fot. Solidarity Fund PL in Ukraine/Facebook
Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Komisją Europejską przesunął niewykorzystane środki na szczepionki przeciw COVID-19 na pomoc humanitarną dla Ukrainy - poinformowała na Twitterze prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

- Z tych pieniędzy, wspólnie z Fundacją Solidarności Międzynarodowej, możemy dostarczać żywność, leki i karetki, których już 25 trafiło na Ukrainę - dodała.

To element projektu realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz BGK ze środków uzyskanych z UE na wsparcie Ukrainy. Łączna pomoc w projekcie humanitarnym, który realizuje FSM w partnerstwie z BGK ze środków UE to 10 mln euro.

Zobacz:  To posiada Andrzej Duda. Sąd Najwyższy opublikował oświadczenie majątkowe prezydenta

Polska przekazała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego

Uroczyste przekazanie tych pojazdów odbyło się w piątek we Lwowie obok siedziby władz obwodowych. Karetki odebrane przez przedstawicieli hromad (odpowiednik polskich gmin) trafiły do miast w obwodach czernihowskim, charkowskim i sumskim. Jedna pozostanie we Lwowie.

Przewodniczący władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki podczas przekazania aut mówił, że "karetki pomagają w ratowaniu ludzkiego życia, które jest zagrożone podczas wojny ze strasznym wrogiem". Dodał, że "wróg ten nie wojuje z wojskiem ukraińskim, a walczy przeciwko państwu ukraińskiemu, strzela do cywili, kobiet, dzieci, strzela do szpitali, szkół, przedszkoli" - dodał. "Polska strona od pierwszych dni wojny jest naszym przyjacielem i nam pomaga" - podkreślił.

Jedną z karetek odbierał lekarz Anatolij z hromady Trościaniec w obwodzie Sumskim. Opowiadał o pracy w czasie trwającej 30 dni okupacji. - Pracowaliśmy, nieśliśmy pomoc medyczną, ale 18 marca okupanci skonfiskowali dwie karetki, a dwa samochody pomocy medycznej zostały przez nich zniszczone - wspominał. "Potem musieliśmy znosić chorych i rannych piechotą na noszach do naszego szpitala" - dodał. Powiedział, że jest wdzięczny za przekazane karetki.


Wiceminister MSZ Paweł Jabłoński wyraził nadzieję, że "te karetki będą wielkim wsparciem w obronie Ukrainy". Jak zauważył, ratowanie życia to także obrona Ukrainy. - Przekazujemy tę pomoc, bo kierujemy się zasadą solidarności, odruchem serca, jako przyjaciele, ale kierujemy się też dziś, tym co jest najważniejsze z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, kierujemy się wielką wdzięcznością wobec przedstawicieli wszystkich instytucji państwa ukraińskiego na czele z bohaterskimi żołnierzami, ze wszystkimi pracownikami innych instytucji, lekarzami, którzy każdego dnia bronią się przed agresywną napaścią Rosji - podkreślił.

- Ukraina broni sama siebie, ale broni także nas - dodał.

Projekt realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz BGK

Jabłoński tłumaczył, że przekazana pomoc, to "element szerszego projektu realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków uzyskanych z UE na wsparcie Ukrainy". - Projektu, który trafia do 120 hromad na całej Ukrainie - zaznaczył. Jego zdaniem bardzo ważne jest, że pomoc ta jest kierowana do podstawowego szczebla administracji państwa. - To też pokazuje, jak ważne jest, aby państwo funkcjonowało na wszystkich szczeblach. Cieszymy się, że Ukraina bardzo dobrze sobie z tym radzi, w tych ogromnie trudnych warunkach, że cały czas funkcjonuje administracja - dodał.

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski powiedział, że "fundacja od początku wojny starała się wspierać Ukrainę w obszarze humanitarnym". - Te karetki to niewielka cząstka naszego zaangażowania, ono całe wynosi 10 mln euro. Mamy programy wsparcia żywnościowego, mamy programy wsparcia, środki i aparaturę medyczną. Kupujemy także sprzęt obrony indywidualnej, bo apteczki są potrzebne nie tylko na linii frontu, ale też wśród cywilów: w Odessie, Winnicy, Kijowie i wszędzie tam, gdzie niespodziewanie spadają rosyjskie rakiety - powiedział.

ja

Czytaj także:

PiS wciąż na czele, ale PO jest blisko. Dwie partie osiągają wzrost poparcia

NATO ma nowego głównodowodzącego sił zbrojnych w Europie. To generał US Army

Przełom w relacjach Polski z Izraelem? Andrzej Duda o listach uwierzytelniających

Kłopoty Muska. Musi zamknąć kluczową fabrykę Tesli

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka