NATO ma nowego głównodowodzącego sił zbrojnych w Europie. To generał US Army

Christopher Cavoli został nowym głównodowodzącym sił zbrojnych NATO w Europie. Źródło: EPA/STEPHANIE LECOCQ
Christopher Cavoli został nowym głównodowodzącym sił zbrojnych NATO w Europie. Źródło: EPA/STEPHANIE LECOCQ
Generała amerykańskiego lotnictwa Toda D. Woltersa na stanowisku głównodowodzącego sił zbrojnych NATO w Europie zastąpi gen. US Army Christopher Cavoli. Decyzje podano w poniedziałek na ceremonii w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO.

- Na całej planecie nie ma człowieka o lepszych kwalifikacjach niż gen. Cavoli, żeby objąć to stanowisko - chwalił swojego następcę Wolters, pełniący swoją funkcję od 2019 roku.

Obecny podczas ceremonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował odchodzącemu dowódcy za służbę.

- Twoje bezinteresowne poświęcenie dla Sojuszu pomogło nam przejść przez trudne chwile. Powodując, że kryzys Covid nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. (...) Zareagowałeś szybko i zdecydowanie na inwazję rosyjską na Ukrainę. (...) Dzięki tobie każdy natowski dowódca i żołnierz wie dokładnie, co ma robić i wie, w jaki sposób przyczynia się do naszej wolności i bezpieczeństwa. Na tym polega dowodzenie - podkreślił Stoltenberg.

Zwracając się do Cavoliego, stwierdził, że przejmuje on dowodzenie w chwili, gdy nasila się na świecie "rywalizacja strategiczną, a do Europy wróciła brutalna wojna". Wyraził jednocześnie przekonanie, że generał US Army, mając do dyspozycji zespół Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE), będzie skutecznie mierzył się z nadchodzącymi wyzwaniami i szansami.

Generał Christopher Cavoli

Swoją karierę generał Christopher Cavoli zaczynał w piechocie Korpusu Szkoleniowego Oficerów Rezerwy, gdzie trafił po ukończeniu w 1987 roku Uniwersytetu Princeton z licencjatem z biologii. 

Stopień generała Cavoli otrzymał 1 lipca 2020 roku po senackiej nominacji. Tego samego roku 30 września został dowódcą armii Stanów Zjednoczonych w Europie. 

Urodzony w Niemczech generał pochodzenia włosko-amerykańskiego brał udział m.in. w wojnie w Afganistanie. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka