Nowelizacja tzw. ustawy wiatrakowej. Co się zmieni?

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. (fot. Flickr)
Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. (fot. Flickr)
We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. W jej ramach przewidziano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Zmiany w "ustawie wiatrakowej"

Założenia nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych i niektórych innych ustaw opublikowanych wcześniej w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów wskazano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

Zasada "10H+"

Podkreślono, że utrzymana ma być podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego – nie mniejsza niż wyznaczona zgodnie z "zasadą 10H+". MPZP będzie mógł określić jednak inną odległość, "mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa".

Tzw. zasada 10H wprowadzona ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 roku zakłada obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody, czyli parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 200, a także leśnych kompleksów promocyjnych.

Obustronny zakaz

Zakaz ten działa w obie strony, ponieważ zakazane jest także wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących już turbin wiatrowych. 

10H zdefiniowane jest jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty.

Minister klimatu i środowiska wyjaśnia

— Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych — powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.

— Zmiana z jednej strony nie będzie blokowała inwestycji, z drugiej strony będzie uwzględniało to głos społeczności — wyjaśniała. Dodała, że zmiana ta pozwoli budować wiatraki bliżej, uwalniając tereny do budowy farm wiatrowych i potencjał społeczności lokalnych. Jej zdaniem projekt ten szczegółowo opisuje relacje między sieciami wysokiego napięcia a lądową energetyka wiatrową.

— Otwieramy szanse i potencjał w różnych scenariuszach pomiędzy 6 a 10 GWh do 2030 r. Liczymy, że będą się rozwijały nie tylko dynamicznie, ale z akceptacją społeczną — powiedziała minister Moskwa.


RB

Czytaj także:

Gubernator Kaliningradu wściekły na słowa Dudy. Chce dać prezydentowi Polski mapę

Koszty leczenia pacjentów w Polsce. Za terapie dla 100 osób można by leczyć 57 tys. innych

Prezydent o słowach Jourovej: Odbieram to jako czysto polityczny atak na Polskę

Putin zarządził pauzę operacyjną? Ukraińcy używają nowej broni na froncieLubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka