Agrounia zorganizuje 7 lipca przemarsz ulicami Warszawy, fot. Agrounia
Agrounia zorganizuje 7 lipca przemarsz ulicami Warszawy, fot. Agrounia

Agrounia zapowiada wielki protest. Zablokuje jutro centrum Warszawy

Redakcja Redakcja Agrounia Obserwuj temat Obserwuj notkę 92
Agrounia zapowiedziała na czwartek wielką manifestację w Warszawie. Rolnicy przejdą spod PKiN przed gmach Ministerstwa Rolnictwa, dalej przed Sejm i siedzibę kancelarii premiera. Demonstracje są zaplanowane na cały dzień.

Protest ws. zboża z Ukrainy

Powodami organizacji czwartkowego protestu jest "nieskuteczna walka Rządu RP z inflacją, niekontrolowany przywóz zboża i innych towarów, które „urosły” w innych krajach, a sprzedawane są jako nasze polskie – krajowe" - informuje Agrounia.

Przedstawiciele Agrounii zapewniają, że nie sprzeciwiają się pomocy przy ewakuacji ukraińskiego zboża blokowanego przez Rosję innymi drogami tranzytu, ale są przeciwni magazynowaniu go w Polsce. Ich zdaniem pozostanie zboża z Ukrainy w Polsce destabilizuje rynki zbóż i obniża cenę tego surowca, przez co polscy rolnicy mają problem ze sprzedażą i przechowywaniem swoich zbiorów.

Zaskakująca propozycja niemieckiego polityka. Chce, żeby kraje UE podzieliły się gazem

Mandaty po proteście przed biurem Sasina

Po poprzednim proteście Agrounii ws. ukraińskiego zboża policja skierowała do sądu pięć wniosków o ukaranie jego uczestników.  Protest odbywał się pod biurem europosłanki Beaty Mazurek i posła Jacka Sasina w Hrubieszowie. Na nagraniach zamieszczonych na Facebooku Agrounii widać, jak lider Agrounii Michał Kołodziejczak i inne osoby przy aplauzie zebranych obsypują zbożem drzwi biura poselskiego polityków PiS. W tle nagrania słychać wycie syreny. Następnie zebrani odśpiewali „Rotę”.

Funkcjonariusze wystawili trzem osobom mandaty po 500 zł za zaśmiecanie, czyli wysypywanie zboża. Czwartej osobie mandat 300 zł za odpalenie petardy, a piątej – 500 zł za użycie syreny.

Utrudnienia w ruchu

Jak podaje warszawski ZDM, ok. godz. 9 uczestnicy zgromadzenia zbiorą się w Al. Jerozolimskich na odcinku E. Plater – rondo Dmowskiego. Najpierw pokonają trasę z ronda Dmowskiego przez Marszałkowską i Wspólną pod budynek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Później przejdą pod gmach Sejmu ulicami: Wspólną, Kruczą, Piękna i Wiejską. W ostatnim etapie, zgromadzeni przemaszerują ul. Piękną, Al. Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Zakończenie zgromadzenia zgłoszono na godz. 18.

Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, jeżeli wystąpią trudności w przejeździe pojazdów komunikacji miejskiej, tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25, 35 i 36 oraz autobusy linii: 107, 109, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 166, 171, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504, 507, 517, 519, 520, 521, 522 i 525 – w miarę zamykania kolejnych ulic – będą kierowane na trasy objazdowe.

ja

Czytaj także:

Państwo przejmie odpowiedzialność za odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków

Tusk odpowiada Dudzie na słowa o "zaciskaniu zębów"

UE zabiera się za kryptowaluty. Są wstępne porozumienia w sprawie regulacji rynku


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka