Boris Johnson rezygnuje "z najlepszej pracy na świecie"

Boris Johnson wydaje oświadczenie o rezygnacji.  Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Boris Johnson wydaje oświadczenie o rezygnacji. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Brytyjski premier oświadczył w przemówieniu, że wolą parlamentarnej Partii Konserwatywnej jest, aby był nowy lider partii, a tym samym nowy premier. Oznacza to, że Boris Johnson ustępuje ze stanowiska. Dodał, że proces wyboru nowego lidera powinien rozpocząć się teraz, a harmonogram zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu Dziś powołał gabinet, który będzie służył do czasu, gdy ten lider się znajdzie.

Johnson rezygnuje

Tymczasowo Johnson powołał nowy gabinet, w którym będzie służył, dopóki nie pojawi się nowy lider. - Nikt w polityce nie jest niezastąpiony - powiedział. Ale nikt też nie jest "zdalnie niezbędny" - dodał.  Jak twierdzi, "nasz genialny i darwinowski system wyprodukuje kolejnego lidera". Obiecał, że da nowemu liderowi tyle wsparcia, ile będzie mógł.

Johnson stwierdził, że niedorzeczne jest zmienianie rządów - odrzucając pomysł wyborów powszechnych - kiedy "scena ekonomiczna jest tak trudna w kraju i na świecie".

Polityczne trzęsienie ziemi w Wielkiej Brytanii. Johnson poda się do dymisji?

Podziękowania dla Brytyjczyków

- Żałuję, że nie odniosłem sukcesu w argumentach i to jest bolesne, że nie doczekałem się tak wielu pomysłów i projektów - przyznał.

- Przede wszystkim chcę podziękować wam, brytyjskiemu społeczeństwu, za ogromny przywilej, jakim mnie obdarzyliście - dodał. - Bycie premierem jest nauką samą w sobie - podróżowałem do każdej części UK i znalazłem tak wielu ludzi opętanych tak bezgraniczną brytyjską oryginalnością i tak chętnych do rozwiązywania starych problemów na nowe sposoby. Nawet jeśli teraz sprawy mogą wydawać się ciemne, nasza wspólna przyszłość jest złota - mówił Johnson.

- Chcę, żebyście wiedzieli, jak bardzo jest mi smutno, że rezygnuję z najlepszej pracy na świecie - zakończył swoje przemówienie szef brytyjskiego rządu.

Dymisja za dymisją

Od późnego popołudnia we wtorek z różnych stanowisk rządowych - przeważnie niższego szczebla - zrezygnowało już 59 posłów, w tym pięciu ministrów, zaś jeden minister - Michael Gove został zwolniony jako szef resortu ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych. Jego następcą został Greg Clark, były minister biznesu w rządzie Theresy May. Ministrem edukacji został James Cleverly. Nie podano jeszcze, kto obejmie pozostałe dwa opuszczone ministerstwa - ds. Walii i ds. Irlandii Północnej.

ja


Czytaj także:

Polak aresztowany w Iranie. MSZ podjęło działania umożliwiające mu powrót do kraju

Amerykańscy turyści wniebowzięci. Euro w stosunku do dolara najniżej od 2002 roku

Japoński gigant technologiczny buduje fabrykę pod Łodzią

Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka