Coraz większy obszar Polski jest objęty suszą hydrologiczną. Fot. Pixabay
Coraz większy obszar Polski jest objęty suszą hydrologiczną. Fot. Pixabay

IMGW ostrzega. Polsce grozi właśnie klimatyczna tragedia

Redakcja Redakcja Klimat Obserwuj temat Obserwuj notkę 59
Coraz większy obszar kraju jest objęty suszą hydrologiczną, zjawisko charakteryzuje się obniżeniem stanów wody w rzekach poniżej wieloletnich wartości średnich. Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną obowiązują w większości polskich województw - wynika z map Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Poważne ostrzeżenie dla Polski 

Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną obejmują całe województwo lubuskie, a także prawie całe województwo opolskie, śląskie i podkarpackie i dużą część województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Mniejsze obszary objęte ostrzeżeniami znajdują się w województwie zachodniopomorskim, lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim i małopolskim. Ostrzeżenia obowiązują do odwołania.

Czytaj:

Niekorzystna sytuacja hydrologiczna

Jak informował w ubiegłym tygodniu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja hydrologiczna jest cały czas bardzo niekorzystna, a wpływ na to co dzieje się obecnie, czyli na zagrożenie suszą hydrologiczną w dorzeczu Wisły i Odry miał dość łagodny przebieg ostatniej zimy 2021/22. Zdaniem hydrologów, pomimo opadów śniegu, nie wytworzyła się zasobna w wodę pokrywa śnieżna, która mogłaby uzupełnić braki.

Ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ (przepływ nienaruszalny – red.) przez minimum 10 dni.

KW

Czytaj dalej:

Incydent na drodze, gdy przejeżdżał Kaczyński. Przeciwnik PiS rzucił jajkiem w samochód

Marta Lempart z aktem oskarżenia. Odpowie za znieważenie żołnierzy i Straży Granicznej

Różański nie przyznaje się do zarzutów prokuratorskich. Mówi o zemście za krytykę MON

Rozwikłana zagadka z kremacją polskiego handlarza broni w Albanii

Ktoś nagrał redakcję "Gazety Wyborczej". Słychać Michnika i dziennikarzy

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj59 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości