Oryginalny sposób Niemców na kryzys energetyczny. Światła będą wyłączane

Niemcy muszą oszczędzać na energii użytkowej z powodu wojny.
Niemcy muszą oszczędzać na energii użytkowej z powodu wojny.
Władze w Berlinie podjęły decyzję o wyłączaniu podświetleń na historycznych monumentach, by zaoszczędzić na energii. Oprócz tego, zaleca się stosowanie zimnych prysznic w domach i na basenach.

Jako pierwsze miasto z niecodzienną inicjatywą oszczędzania energii, gdzie się tylko da, wystąpił Hanower. Jak donosił ostatnio "Bild", to koniec z podświetlaniem ratusza, muzeów i zabytków po zmierzchu. Oprócz tego, Hanower wprowadza zimne prysznice w basenach otwartych i krytych. W siedzibie władz miasta nastąpi rezygnacja z grzejników i klimatyzatorów, ograniczy się też użycie drukarek, faksów i lodówek. 

- Sytuacja jest nieprzewidywalna. Liczy się każda kilowatogodzina, ochrona infrastruktury krytycznej musi być priorytetem - przekonywał burmistrz Belit Onay, przedstawiciel partii Zielonych. W Monachium temperatura w lokalach biurowych nie może przekraczać 19 stopni. Nieużywane pokoje pozostaną bez ogrzewania. 

Czytaj: 

To już dziś. Wielki dzień dla PKN ORLEN i Lotosu

Pierwszy transport zboża z portu w Odessie od wybuchu wojny

Morawiecki zachęca do skorzystania z rządowej pomocy. "Składajcie wnioski!"

Berlin kończy z podświetlaniem ważnych budynków

Do podobnych, energooszczędnych wniosków - w ślad za prośbami m.in. ministra gospodarki Roberta Habecka - doszli politycy w Berlinie. 

W myśl nowej strategii, około 200 budynków i pomników, Opera Narodowa, ratusz czy Pałac Charlottenburg prawdopodobnie nie będą podświetlane. Wiadomo, że na razie zaplanowano wyłączenia światła na 6 budynkach. Ponadto, zaplanowano wyłączenia 100-120 świateł dziennie. Nikt w Berlinie nie ma pojęcia, jak długo to potrwa i czy to tylko decyzja tymczasowa. 

Niemieckie władze obawiają się gospodarczego krachu i drożyzny z powodu szantażu gazowego ze strony Rosji. W tamtejszych mediach nie brakuje apeli o rozważne korzystanie z energii, a nawet branie trochę zimniejszych niż dotąd pryszniców. 

GW


Lubię to! Skomentuj46 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka