Ignacy Domeyko słynny geolog z Polski, który mieszkał i pracował w Chile
Ignacy Domeyko słynny geolog z Polski, który mieszkał i pracował w Chile

Ma swoją planetoidę, pasmo górskie i kopalnię. Poznaj historię Ignacego Domeyki

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
31 lipca mineło 220 lat od narodzin wybitnego polskiego geologa Ignacego Domeyki. Naukowiec żył i pracował w Chile. Jest patronem kopalni należącej do KGHM, Sierra Gorda.

– Ignacy Domeyko zrewolucjonizował górnictwo i był prawdziwym wizjonerem. – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. - KGHM zawsze był związany z najlepszymi z najlepszych. Właśnie, poprzez pionierów branży wydobywczej, odkrywców miedzi, naukowców i ekspertów możemy rozwijać i planować inwestycje na kolejne lata. Robimy to jako światowy lider tego przemysłu 

Ignacy Domeyko słynny geolog z Polski 

Ignacy Domeyko był twórcą nowoczesnego górnictwa w Chile, które dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych górniczych krajów na świecie. Domeyko był badaczem, geologiem i wieloletnim rektorem Universidad de Chile. Jego imieniem nazwano wiele miejsc, w tym planetoidę i pasmo górskie w Chile. Co ciekawe, kordyliera Sierra Gorda znajdująca się na Atacamie została tak nazwana przez samego Domeykę, który badał m.in. te obszary.

Czytaj: Czy V4 przetrwa? Czy to czas Trójmorza?

Złoże miedzi odkryte w 2006 r. w Sierra Gorda, które eksploatuje firma Sierra Gorda SCM także nosi imię Ignacego Domeyki. Kopalnia jest jednym z głównych producentów miedzi w Chile, pracującym na złożu siarczkowym z mineralizacją miedzi, molibdenu i złota, które znajdują się w drobnych żyłkach.

Kopalnia KGHM w Chile

Kopalnia Sierra Gorda jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM. W procesie produkcji używana jest wyłącznie woda morska, a od 2023 roku Sierra Gorda będzie zasilana w 100 proc. energią odnawialną pochodzącą w większości z paneli fotowoltaicznych oraz farm wiatrowych.

image
Polska kopalnia KGHM w Sierra Gorda w Chile

W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie.

Czytaj: Pierwszy krok w stronę polskiego atomu. KGHM z wnioskiem o ocenę technologii 

Według danych Chilijskiej Komisji Miedzi, Cochilco Sierra Gorda SCM w ubiegłym roku uzyskała drugi najlepszy wynik we wzroście produkcji górniczej w Chile. W 2021 w stosunku do roku poprzedniego wzrosła zarówno produkcja miedzi płatnej (+28 proc.), jak i zysk operacyjny w wysokości 3,2 mld zł (prawie 2,4-krotny wzrost na 55 proc. udziale KGHM Polska Miedź).

Pieniądze płyną z Chile do Polski

Sytuacja finansowa chilijskiej kopalni KGHM pozwoliła, pierwszy raz w historii, na odwrócenie przepływów finansowych do spółki matki. Pieniądze popłynęły z Chile do Polski. W 2021 r. dla 55% udziałów, Sierra Gorda wypłaciła około 420 mln USD, w pierwszym kwartale 2022 r. ponad 100 mln USD.

Wsparcie Polski dla Sierra Forda

Podobnie jak w Polsce, kopalnia Sierra Gorda wspiera pracowników i mieszkańców regionu. Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. W firmie funkcjonuje program szkoleniowy Sierra Gorda SCM Community Trainee, w ramach którego osoby bez doświadczenia zdobywają wiedzę o górnictwie.

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka