Hybrydowy Jeep Compass i Renegade
Hybrydowy Jeep Compass i Renegade

Spadkobiercy legendarnego Willysa zaskakują. Dwie nowe hybrydy od Jeep'a

Redakcja Redakcja Motoryzacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Jeep to synonim samochodu terenowego. Do dziś wiele osób mówi, że “chciało mieć jeepa” i właśnie dlatego zdecydowali się na zakup SUV-a, mimo że ma na myśli pojazd zupełnie innej marki. Jeep to siła, wytrzymałość, dziedzictwo legendarnego Willysa i do tej pory niekoniecznie troska o niskie spalanie oraz przesadną ochronę środowiska.

A jednak stało się. To, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe stało się faktem. Do obecnego od kilku tygodni w Polsce hybrydowego Jeepa Grand Cherokee 4x4 z napędem hybrydowym plug-in dołączyły właśnie dwa kolejne hybrydowe jeepy: Compass i Renegade e-Hybrid.

Hybrydowy Jeep Compass i Renegade 

W nowych modelach debiutuje układ hybrydowy z nowym, czterocylindrowym silnikiem benzynowym turbo o pojemności 1,5 litra z rodziny o mocy 130 KM i 240 Nm maksymalnego momentu obrotowego, zestawionym z nową, 7-biegową, dwusprzęgłową, automatyczną skrzynią biegów. 

Czytaj: Elektryczna ciężarówka rozwozi towar po Mazowszu

Układ napędowy obejmuje wbudowany 48-woltowy silnik elektryczny o mocy 15 kW (20 KM) i momencie obrotowym 55 Nm, co przekłada się na moment 135 Nm na wejściu do skrzyni biegów, który może napędzać koła nawet po wyłączeniu silnika spalinowego. W porównaniu do poprzednich modeli benzynowych, nowe wersje oferują o 15% niższe zużycie paliwa i emisję CO2. Nowe silniki pozwalają uruchamianie samochodu bez konieczności włączania silnika benzynowego, odzyskiwanie energii, gdy samochód zwalnia i hamuje, a funkcja „e-Boosting" pozwala na zwiększenie momentu obrotowego na kołach dzięki silnikowi elektrycznemu wspomagającemu silnik benzynowy. 

Przełączanie między hybrydą a napędem spalinowym w Jeepie

Trzeba przyzna, że nowe jeepy są naszpikowane cyfrową technologią. Napędem hybrydowym można zarządzać za pomocą stron „Hybrid Pages”, które pozwalają kierowcy monitorować przełączanie między napędem spalinowym a elektrycznym, i przeglądać historię jazdy ze szczegółami dotyczącymi zużycia energii elektrycznej i benzyny. Dedykowany panel instrumentów pozwala kierowcy na monitorowanie wszystkich parametrów systemu hybrydowego i zapewnia pełną kontrolę podczas prowadzenia samochodu. 

image
Hybrydowy Jeep Renegade

System multimedialny Uconnect NAV, z ekranem dotykowym 8,4” lub 10,1” (tylko dla modelu Compass), zapewnia łączność pokładową i bezprzewodową integrację z Apple CarPlay i Android Auto. 

Jeep naszpikowany elektroniką

Dzięki aplikacji mobilnej „My Uconnect” kierowca ma dostęp do szeregu usług umożliwiających łatwe i szybkie zarządzanie stanem pojazdu, przeglądami, zdalne sterowanie lokalizacją, blokowanie i odblokowywanie drzwi, włączanie świateł, uzyskiwanie pomocy w razie potrzeby i wiele więcej. „My Assistant” pozwala w razie awarii lub potrzeby łączy klienta z operatorem w celu zapewnienia, na podstawie danych geolokalizacji, pomocy drogowej.

Czytaj: Kia XCeed. Przebojowy koreński crossover po liftingu, z wersją dla fanów adrenaliny

„My Remote” umożliwia klientom zdalne zarządzanie samochodem w dowolnym miejscu i czasie, „My Car” z kolei zapewnia na monitorowanie stanu samochodu i sprawdzanie jego najważniejszych parametrów. Do tego dochodzi „My Navigation” służy do wysłania danych celu podróży do systemu nawigacji samochodu bezpośrednio z aplikacji mobilnej. Całość uzupełnia „My Uconnect”, czyli otrzymywanie w czasie rzeczywistym aktualizacji informacji o ruchu drogowym, pogodzie i fotoradarach, wyświetlanie punktów użyteczności publicznej i bezprzewodową aktualizację map.  

Wersje hybrydowych jeep’ów

Nowa gama hybrydowa składa się z czterech poziomów wyposażenia: Longitude, Night Eagle, Limited i S oraz specjalnej edycji premierowej Upland. Producent zapewnia dużą możliwość personalizacji, z kontrastowym, czarnym dachem i z ośmioma różnymi kolorami lakieru zewnętrznego dla Renegade'a i siedmioma dla Compassa. Dostępna jest również szeroka gama wzorów felg, charakterystycznych dla modeli Renegade i Compass.

image
Hybrydowy Jeep Compass

Jeep Renegade wymiary 

Wymiary Jeepa Renegade w wersji hybrydowej to:

wysokość z relingami - 1684 mm

szerokość - 1805 mm

długość - 4236 mm

rozstawi osi - 2570 mm

prześwit - 171 mm

pojemność bagażnika - 351 l

Jeep Compass wymiary

Wymiary Jeepa Compass w wersji hybrydowej to:

wysokość z relingami - 1629 mm

szerokość przy złożonych lusterkach - 1874 mm

długość - 4404 mm

rozstawi osi - 2636 mm

prześwit - 198 mm

pojemność bagażnika - 424 l. 

Tomasz Wypych

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie