Dobrze jeździ i dobrze wygląda. Taki właśnie jest nowy Ford Raptor F-150 R

Produkcja nowego Raptora rozpocznie się pod koniec 2022 roku.
Produkcja nowego Raptora rozpocznie się pod koniec 2022 roku.
To już trzecie pokolenie Raptorów, które są cywilną odmianą ekstremalnych pickupów, ścigających się na terenowych trasach. Obecna, wchodząca na rynek generacja jest zdecydowanie najbliższa wyczynowym pojazdom. I wiemy dzięki czemu to się udało.

Forda Raptora F – 150 wyposażono w nowy 5,2-litrowy doładowany silnik V8 o mocy 700 KM i 868 Nm momentu obrotowego. Skorzystano z najmocniejszego motoru w ofercie, wcześniej znanego z Mustanga Shelby GT500, dostosowując go do wymogów terenowych. W rezultacie otrzymano najbardziej dynamiczny doładowany silnik V8, jaki można znaleźć w produkcyjnym pickupie. Ford dodatkowo zmienił charakterystykę doładowania silnika by zwiększyć jego możliwości przy prędkościach, z którymi najczęściej pokonywane są trasy terenowe. Zmodernizowano 10 stopniową skrzynię biegów i układ napędowy bazowego samochodu, by zagwarantować, że Raptor R poradzi sobie z tym, do czego może go zmusić potężny silnik V8.

Ford Raptor F-150 R - Sto razy na sekundę

Przy tak dużej mocy równie solidne musi być zawieszenie. Zastosowano m.in. zaawansowane amortyzatory dostrojone tak, by stale kontrolować przechyły nadwozia na drodze i w terenie. Elektronicznie sterowane amortyzatory wykorzystują czujniki położenia zawieszenia do niezależnego monitorowania warunków terenowych setki razy na sekundę, dostosowując parametry tłumienia w zawieszeniu. Skok kół wynoszący 330 mm z przodu i 358 mm z tyłu daje Raptorowi R niezwykłe zdolności terenowe. Zwiększona o 5% sztywność przednich sprężyn zawieszenia pomaga utrzymać komfortową jakość jazdy, a wiodący w klasie prześwit wynoszący 333 mm i standardowe montowane, a wyjątkowe w jego klasie 37-calowe opony ułatwiają pokonywanie przeszkód.

Raport nie tylko dobrze jeździ, ale równie dobrze wygląda, a stylizacja podkreśla możliwości doładowanego silnika V8. Większa, bardziej agresywnie uniesiona do góry centralna część maski z wylotami powietrza jest o prawie 25 mm wyższa niż w bazowym Raptorze, co pomaga w odprowadzaniu gorącego powietrza z komory silnika. Będący symbolem tego modelu wlot powietrza z literami F-O-R-D, zderzaki i błotniki pomalowane na czarno podkreślają wyjątkowy charakter samochodu. Wśród wyróżniających modele Ford Performance akcentów w kolorze Code Orange znalazły się emblematy «R» na wlocie powietrza, na wylotach wentylacyjnych na masce silnika i na klapie tylnej skrzyni ładunkowej. 

image

Ford Raptor F-150 R łatwy w terenie 

Podobnie jak wszystkie wersje Raptora, Raptor R jest standardowo wyposażony w pakiet inteligentnych systemów ułatwiających jazdę. System Trail Turn Assist pozwala kierowcy zmniejszyć promień skrętu w ciasnych zakrętach i w ten sposób dojechać jeszcze dalej w ekstremalnym terenie. Ford Trail Control to tempomat terenowy pozwalający wybrać zadaną prędkość i zająć się manewrowaniem kierownicą w trudnych warunkach, podczas gdy samochód sam obsługuje przepustnicę i hamulce. Trail 1-Pedal Drive pozwala kierowcy kontrolować przepustnicę i hamowanie za pomocą tylko jednego pedału, ułatwiając ekstremalną jazdę, taką jak wspinanie się po skałach.

O łączność dba standardowy 12-calowy ekran dotykowy systemu SYNC 4, kompatybilny z Apple CarPlay i Android Auto†. Raptor R korzysta również z możliwości bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania Ford Power-Up. Bezprzewodowe aktualizacje mogą zapewnić usprawnienia w całym samochodzie, od systemu SYNC, po podwyższenie jakości działania, zwiększenie możliwości i udogodnienia w innych systemach, które z czasem poprawią przyjemność posiadania Raptora R.

F-150 Raptor R będzie dostępny w ośmiu opcjach kolorystycznych, w tym z nowymi kolorami nadwozia Avalanche i Azure Gray Tri-Coat wprowadzonymi po raz pierwszy w linii Raptor.

Zamówienia na F-150 Raptor R są przyjmowane od dzisiaj, a produkcja rozpocznie się pod koniec 2022 roku w Dearborn Truck Plant. 

Tomasz Wypych 

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka