Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że wieku 87 lat zmarł Czesław Cybulski.Źródło: PAP/Adam Warżawa
Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że wieku 87 lat zmarł Czesław Cybulski.Źródło: PAP/Adam Warżawa

Zmarł trener Czesław Cybulski. Twórca polskiej szkoły rzutu młotem

Redakcja Redakcja Lekkoatletyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że wieku 87 lat zmarł uznawany za twórcę polskiej szkoły rzutu młotem Czesław Cybulski. Legendarny trener był odpowiedzialny za sukcesy m.in. Anity Włodarczyk, Pawła Fajdka czy Szymona Ziółkowskiego.

"Polski Związek Lekkiej Atletyki z żalem informuje, że w wieku 87 lat zmarł trener Czesław Cybulski, szkoleniowiec rzutu młotem, wychowawca wielu mistrzów tej konkurencji Szymona Ziółkowskiego czy Pawła Fajdka" – czytamy na oficjalnym koncie na Twitterze PZLA. 

Zmarł Czesław Cybulski 

Czesław Cybulski swoją karierę jako trener zaczynał od szkolenia sprinterów, a dopiero potem zaczął specjalizować się w rzutach. W latach 70. i 80. był kierownikiem szkolenia grupy rzutów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Trener Cybulski wraz ze swoimi zawodnikami w rzucie młotem sięgał po największe sukcesy. W 2000 roku w Sydney doprowadził do złotego medalu olimpijskiego jego "najwybitniejszego" zawodnika Szymona Ziółkowskiego, a rok poźniej powtórzył sukces na mistrzostwach świata. Z kolei w latach 2010-2016 trenował Pawła Fajdka, z którym sięgnął po dwa złote medale mistrzostw świata.

Czesław Cybulski był także trenerem Anity Włodarczyk na początku jej kariery w latach 2005-2009 oraz krótko opiekunem Kamili Skolimowskiej 2003-2004. Pod jego okiem skrzydła rozwinęły także Joanna Fiodorow i Malwina Kopron.

Warto dodać, że jego podopieczni zdobyli łącznie 113 tytułów mistrza Polski, cztery tytuły mistrza świata i olimpijskie złoto.

Odznaczenia Czesława Cybulskiego 

Czesław Cybulski może pochwalić się także wieloma indywidualnymi osiągnięciami poza sportowymi. Osiem miesięcy temu został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznawanym przez prezydenta RP. Został odznaczony również Złotym Krzyżem za Zasługi z 2000 roku oraz Krzyżem Kawalerskim w 2014 r.

W 2012 roku legendarny trener otrzymał tytuł honorowego członka AZS, a rok później zasłużonego dla miasta Poznania. Jest także laureatem Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej za 2013 r. i 2015 r.

MP

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Sport