Zełensky wściekły na Amnesty International. „Przerzucanie odpowiedzialności na ofiarę”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/SERGEY DOLZHENKO
Amnesty International próbuje "objąć amnestią" kraj będący agresorem i przerzucić odpowiedzialność na ofiarę - oświadczył w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując raport tej międzynarodowej organizacji pozarządowej.

Odnosząc się do raportu, w którym organizacja zarzuca ukraińskiemu wojsku łamanie prawa konfliktów zbrojnych, prezydent stwierdził, że w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie "nie widzi się dokładnych i aktualnych raportów pewnych organizacji międzynarodowych".

Polecamy:

Chciał likwidacji świadczeń społecznych. Budka: Być może będzie kandydować do Senatu

Amerykanie ustępują Chinom? Ważny test militarny przesunięty

Zełenski ostro na temat Amnesty International

– Zobaczyliśmy dzisiaj za to inny raport Amnesty International, który niestety próbuje objąć amnestią państwo będące terrorystą i przerzucić odpowiedzialność z agresora na ofiarę – dodał. – Nie ma i nie może być nawet hipotetycznie żadnego warunku, który usprawiedliwiałby jakikolwiek rosyjski atak na Ukrainę – oznajmił Zełenski.

Jak wskazał, prawie 200 obiektów religijnych różnych wyzwań zostało zniszczonych albo uszkodzonych w rosyjskich atakach. Zniszczeniu uległo też prawie 900 ośrodków medycznych i ponad 2200 placówek oświatowych.

"Tworzycie manipulacyjne raporty"

– Okupanci niejednokrotnie świadomie uderzali z artylerii i moździerzy w kolejki ludzi, w autobusy ewakuacyjne, przystanki transportu publicznego. Rosyjska armia nie powstrzymywała się nawet przed atakami na miejsca pamięci ofiar Holokaustu, na cmentarze, obóz z jeńcami wojennymi w Ołeniwce. I z jakiegoś powodu nie ma raportów na ten temat – powiedział Zełenski.

– Taka amoralna wybiórczość. Każdy kto nakłada amnestię na Rosję i kto sztucznie tworzy taki kontekst informacyjny - że jakieś uderzenia terrorystów są rzekomo usprawiedliwione albo zrozumiałe - nie może nie być świadomym, że pomaga w ten sposób terrorystom – kontynuował szef państwa.

– A jeśli (tworzycie) takie manipulacyjne raporty, to odpowiedzialność za śmierć ludzi ponosicie razem z nimi (Rosją) – podsumował.

KW

Czytaj dalej:

„Narzekacie na inflację. My ją mamy od 30 lat”. Uchodźca z Białorusi o „raju Łukaszenki”

Hotel bez dzieci. Kompletny egoizm czy sposób na pełen relaks?

Polska otrzyma znaczne pieniądze z UE. Części trafi do uchodźców

Wystartował Pol'and'Rock Festival 2022. Inflacja dała się we znaki organizatorom

Tego produktu podobnie jak cukru może zaraz brakować. W tle kryzys żywnościowy

Lubię to! Skomentuj98 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka