Tego produktu podobnie jak cukru może zaraz brakować. W tle kryzys żywnościowy

W sklepach może zacząć zaraz brakować ryżu. Źródło: commons.wikimedia.org
W sklepach może zacząć zaraz brakować ryżu. Źródło: commons.wikimedia.org
W ostanim czasie dość głośno jest o braku cukru, który Polacy zaczęli wykupować masowo. Okazuje się, że podobna sytuacja może być za chwilę z ryżem. W związku, że w Indiach brakuje opadów, obszar upraw jest najmniejszy od trzech lat. Sytuacja w kraju Azji Południowej jest kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do kryzysu żywnościowego.

Przypomnijmy, że od jakiegoś czasu w Polsce można zauważyć poważne problemy z dostępnością cukru. W niektórych sieciach, takich jak Biedronka czy Netto, zaczęto już nawet reglamentować ten towar, wprowadzając m.in. zasadę 10 kg cukru na jeden paragon.

Indie. Obszar upraw ryżu jest najmniejszych od trzech lat

Według raportu Nomury, w Indiach, które odpowiadają za 40 proc. światowego handlu ryżem, obszar powierzchni upraw spadł o 17 proc. Tak źle nie było od trzech lat. 

Sytuacja spowodowana jest brakiem opadów. Mimo, że w kraju przekraczają one normę o 10 proc. to są nierówne pod względem geograficznym. M.in. susza nawiedziła regiony, które odpowiadają nawet za jedną czwartą produkcji ryżu.

Ryż już drożeje

Susza spowodowała, że ryż zaczął już drożeć. Ceny niektórych odmian wzrosły już nawet o 10 proc. w ciągu dwóch tygodni. Mukesh Jain, dyrektor Sponge Enterprises Pvt., firmy eksportującej produkty rolne wyjaśnia, że oprócz wspomnianej suszy, przyczyną jest również zwiększony popyt ze strony Bangladeszu. Szacuje on, że do września ceny eksportowe mogą wzrosnąć z 365 obecnie do 400 dolarów za tonę.

Eksperci uważają, że jest czas, by kontynuować sadzenie i nadrobić choć częściowo niedobory, warunkiem poprawy sytuacji jest jednak nadejście deszczów. Mniej optymistyczni są z kolei rolnicy. 

Kryzys żywnościowy 

Jeśli problemy z opadami utrzymują się, obniżona produkcja roślinna negatywnie przełoży się na wzrost gospodarczy i inflację w Indiach. Może również wzmóc kryzys żywnościowy na świecie. Indie dostarczają ryż do ponad stu krajów, wśród których są Bangladesz, Chiny, Nepal i niektóre kraje Bliskiego Wschodu.

Dodajmy, że Według Światowego Programu Żywnościowego ONZ, ok. 345 milionów ludzi jest obecnie zagrożonych głodem.

MP

Czytaj dalej:Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka