Jak Polska zareaguje na brak wypłat z KPO? Tajemnicza wypowiedź o "planie B"

Waldemar Buda mówi o "planie B" w momencie, gdy KE nie wypłaci pieniędzy z KPO. Źródło: PAP/Roman Zawistowski
Waldemar Buda mówi o "planie B" w momencie, gdy KE nie wypłaci pieniędzy z KPO. Źródło: PAP/Roman Zawistowski
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda stwierdził: "w sprawie wypłaty z KPO, to dopóki nie będzie podpisana umowa, a ostatecznie nie pojawi się odmowa, to jesteśmy w procesie". – Zakładam, że KE zrealizuje swoje zobowiązania, ale jest też scenariusz B – dodał enigmatycznie.

Buda przyznał, że - zgodnie z deklaracją Komisji Europejskiej - nadal liczy szybką wypłatę pieniędzy należnych Polsce z Krajowego Planu Odbudowy.

Czym jest "plan B"?

- Dopóki nie będzie złożony wniosek o płatność z KPO i nie będzie podpisana umowa a ostatecznie nie pojawi się odmowa, cały czas jesteśmy w procesie. Zakładam, że Komisja Europejska zrealizuje swoje zobowiązania, ale jest też scenariusz B - zadeklarował minister w Zgierzu (Łódzkie), po spotkaniu w sprawie wykupu przez gminę mieszkań pracowniczych.

- Liczę, że jak najszybciej będzie to załatwione. Poczekajmy jeszcze chwilę, ale kilka wypowiedzi burzy ten spokój i te uzgodnienia poczynione przez między Komisją Europejską a polskim rządem - podkreślił szef resortu rozwoju i technologii.

Pytany przez PAP, jakie rozwiązania, czyli, jaki "plan B" ma rząd, minister Buda stwierdził tylko, że taka taktyka jest przygotowywana.

- Analogicznie do taktyki militarnej, takiej taktyki się nie zdradza, w związku z tym, czekamy na bieg zdarzeń, a na bieżąco będziemy pokazywać, jak można reagować na tę sytuację w Unii Europejskiej - podsumował.

Polski KPO

Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

MP

Czytaj dalej: 


Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka