Benzyna coraz tańsza. Notowania ropy naftowej na amerykańskiej giełdzie znacznie spadły

W całej Polsce spadają ceny paliwa. Ma to związek m. in. ze spadkiem notowań ropy naftowej na amerykańskiej giełdzie. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
W całej Polsce spadają ceny paliwa. Ma to związek m. in. ze spadkiem notowań ropy naftowej na amerykańskiej giełdzie. (zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)
Na polskich stacjach już w lipcu zaczęły spadać ceny paliwa. W sierpniu kierowcy mogli zaobserwować jeszcze mocniejsze spadki. 95-oktanowa benzyna staniała o 33 grosze na litrze i aktualnie kosztuje 6,86 zł.

Cena ropy spada

Na amerykańskiej giełdzie notowania ropy naftowej spadły poniżej poziomu 100 dolarów za baryłkę i jej cena oscyluje wokół 91 dolarów. To najniższa cena za ten surowiec od kilku miesięcy. Taki stan rzeczy jest też powodem spadków cen paliw.

— Przekroczyliśmy punkt, w którym rynek był najciaśniejszy i myślę, że od tego momentu zapasy ropy będą rosły, a ceny będą umiarkowane — przekazał Michael Lynch, prezes firmy analitycznej Strategic Energy and Economic Research w rozmowie z "The New York Times".

Paliwo coraz tańsze

— Spadki cen paliw w sprzedaży hurtowej, jakie obserwowaliśmy od początku sierpnia, spowodowały, że kierowcy w Polsce płacą za tankowanie wyraźnie mniej niż tydzień temu — wyjaśnia portal e-petrol.pl.

Analitycy wyliczyli, że najwyraźniejsze spadki cen odnotowała benzyna 95-oktanowa i olej napędowy. Za litr "dziewięćdziesiątki piątki" zapłacimy 6,86 zł – mniej o 33 grosze. To najniższa cena od maja. Z kolei za olej napędowy zapłacimy mniej o 32 grosze na litrze. Średnia cena oleju napędowego to 7,13 złotych za litr.

Niewielki spadek zaliczył także autogaz, który obecnie kosztuje około 3,27 zł.

Różne ceny w poszczególnych regionach

Ceny paliw różnią się także w zależności od województwa. Najmniej za litr benzyny, diesla i autogazu zapłacimy w woj. łódzkim. Z kolei w zachodniopomorskim litr benzyny 95 kosztuje 6,94 zł – najwięcej w kraju. W lubuskim i na Podkarpaciu najdroższy jest diesel, który kosztuje 7,20 zł za litr. Z kolei za autogaz najwięcej zapłacimy na Dolnym Śląsku – 3,49 zł za litr.


RB

Zobacz:

Terlikowski: Kościół czeka bolesny upadek jak alkoholika. Czeka go długa odbudowa

Najnowsze zdjęcia satelitarne z Krymu. Widać na nich efekty eksplozji


Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka