Konferencja na temat sytuacji na Odrze. Anna Moskwa przekazała niepokojące informacje

Przedstawiciele polskich władz na spotkaniu ws. zanieczyszczenia Odry. Fot. Twitter/Ministerstwo Infrastruktury
Przedstawiciele polskich władz na spotkaniu ws. zanieczyszczenia Odry. Fot. Twitter/Ministerstwo Infrastruktury
Szefowa resortu środowiska i klimatu po spotkaniu polskich i niemieckich ministrów na temat sytuacji na Odrze przekazała, że wciąż nie wiadomo, co mogło zatruć rzekę. - Sprawca mógł wprowadzić substancję toksyczną do wody - przekazała Anna Moskwa.

Spotkanie polskich i niemieckich ministrów na temat sytuacji na Odrze

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się spotkanie ministrów ds. środowiska i gospodarki wodnej Polski i Niemiec ws. zanieczyszczenia Odry.

Ze strony Polski w konferencji udział wzięli: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Z strony Niemiec do Polski przyjechali: federalna minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów Steffi Lemke, minister rolnictwa, klimatu i środowiska Kraju Związkowego Brandenburgia Axel Vogel i minister ochrony klimatu, rolnictwa, wsi i środowiska Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Till Backhaus.

Zobacz: To nie pierwsza katastrofa Odry. Wtedy udało się ustalić, co zabija ryby w rzece

Próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji

Strona polska przedstawiła wyniki i wnioski z analiz, które zostały już wykonane. Decyzją premiera został powołany sztab ds. skażenia Odry na poziomie krajowym i sztaby kryzysowe na poziomie wojewódzkim. Nadal prowadzone są prace nad identyfikacją i źródłem potencjalnego zakażenia.

- Prowadzimy też prace nad jak najszybszą identyfikacją przyczyny i źródła potencjalnego skażenia. Od początku identyfikacji zagrożenia są regularne pobierane próbki wody, pobrano już 150 próbek. Wszystkie laboratoria pracują 24 godziny na dobę. Podjęliśmy decyzję, że część próbek wyślemy do innych zagranicznych laboratoriów. W najbliższych godzinach próbki zostaną poddane badaniom w kierunku poszukiwania 300 potencjalnych substancji, teraz podlegają badaniu na pestycydy – powiedziała Anna Moskwa.

Zobacz: Po skażeniu Odry w sieci rozpętała się burza. Na rząd sypią się gromy

Nadal nie zidentyfikowano substancji, która zatruła Odrę

Przypomniała, że do tej pory żadne z tych działań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych, jednocześnie były też prowadzone badania śniętych ryb pod kątem obecności rtęci i metali ciężkich. Dodała, że ani rtęci, ani metali ciężkich nie stwierdzono w próbkach pobranych z ryb. - Jednocześnie podjęliśmy decyzję o kompleksowych sekcjach ryb, ale także o analizie zachowania ryb w ostatnich momentach przed śnięciem. Analizujemy różne warianty, zarówno wprowadzenia substancji niebezpiecznych, które mogą powodować śnięcie ryb, choć żadnych nie zidentyfikowaliśmy, ale też bierzemy pod uwagę podniesione wskaźniki, związane z sytuacją w przyrodzie – dodała Anna Moskwa.

Przyznała, że nadal brane jest pod uwagę zatrucie rzeki. - To, co stwierdziliśmy, to podniesiony poziom tlenu, który odbiega od stężeń występujących w lecie, wysokie temperatury, niski poziom wody, ale także brak rozkwitu, to może, choć nie musi wskazywać, że chodzi o nienaturalne pochodzenie – powiedziała Anna Moskwa.

- Nie wykluczamy wariantu substancji toksycznych - stwierdziła minister. - Sprawca mógł wprowadzić substancję toksyczną do wody - zaznaczyła.

Dodała, że w trybie ciągłym są kontrolowane podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą wzdłuż rzeki oraz, że wyznaczona została nagroda w wysokości 1 mln zł dla osoby, która pomoże w identyfikacji ewentualnego sprawcy.

ja

Czytaj także:

Śnięte ryby w krakowskim stawie i w jeziorze Mucharskim. Zebrał się sztab kryzysowy

Zakaz wydawania wiz Schengen dla Rosjan. Nie ma na to zgody wszystkich krajów UE

Ta polska sztuczka z gwoździem ma już 6 lat! Amerykański raper dał jej drugie życie


Lubię to! Skomentuj192 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości