Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Źródło: commons.wikimedia.org
Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Źródło: commons.wikimedia.org

Ruszyły pierwsze prace przy Pałacu Saskim. Na początek powstanie 680 m płotu

Redakcja Redakcja Zabytki Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. W czwartek na pl. Piłsudskiego weszli pierwsi robotnicy. Zaczynają oni od wygrodzenia terenu przed dawnym Pałacem Saskim. "Czynność ta ma trwać około 10 dni, później rozpoczną się prace ziemne" – poinformował PAP rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.

Ruszyły prace przy Pałacu Saskim 

Kuliński przekazał PAP, że od 16 sierpnia pl. Piłsudskiego jest "w dyspozycji spółki".

"Na plac Piłsudskiego wejdziemy w czwartek, 18 sierpnia. Zaczniemy wygradzać teren pod dawnym Pałacem Saskim. To będzie trwało ok. 10 dni, ponieważ mamy do postawienia ponad 680 metrów samego płotu. Po tych 10 dniach rozpoczniemy prace ziemne. Są to prace ziemne, a nie archeologiczne, ponieważ, jak wiemy, Pałac Saski był już odkopywany w latach 2006-2008. Naszym celem w tej chwili jest wyjęcie piasku kwarcowego, którym zasypane są piwnice, zdjęcie fizeliny, która najprawdopodobniej otacza mury, jak jest zapisane w dokumentacji po poprzedniej inwestycji, i sprawdzimy, w jakim stanie są te mury. Są one wpisane do rejestru zabytków i będą podlegały pracom konserwacyjnym tak, aby w przyszłości mogły stać się elementem nowo odbudowanego Pałacu Saskiego" - powiedział PAP rzecznik spółki.

Zaznaczył, że "cała konstrukcja Pałacu nie będzie stawiana na murach, tylko będzie palowana tak, aby mury nie uległy degradacji i zniszczeniu, bo są tak naprawdę jedynymi już świadkami tego, co było przed wojną i jak wyglądał gmach Pałacu Saskiego, oprócz oczywiście Grobu Nieznanego Żołnierza".

Pałac Saski ma być gotowy w 2030 roku

Poinformował, że prace archeologiczne w tym miejscu rozpoczną się na przełomie jesieni i zimy. "Wtedy wejdziemy z inwestycją pod Pałac Brühla oraz ciąg kamienic przy ulicy Królewskiej. Co ważne, te miejsca od 1945 r. nie były nigdy badane. Po wysadzeniu Pałacu Brühla oraz kamienic na ul. Królewskiej miejsca te zostały zrównane z ziemią, zasypane gruzowiskiem i w tej formule przetrwały do czasów obecnych. Tutaj spodziewamy się wielu niespodzianek i na pewno te badania będą trwały dłużej. W założeniu mają potrwać do końca 2023 r., ponieważ zarówno archeolodzy jak i inne instytucje będą zainteresowane tym, co znajdziemy i wykopiemy, a naukowcy będę potrzebowali trochę czasu, żeby to wszystko przygotować pod dalszy etap inwestycji" - wyjaśnił Kuliński.

Prezes zarządu spółki Jan Edmund Kowalski informował w maju PAP, że zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończenie inwestycji planowane jest w 2030 roku. Jej koszt skalkulowano na 2,5 mld zł.

Pałac Saski zniszczony przez Niemców 

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

O to, czy powinniśmy skorzystać z współfinansowania przez Niemcy odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej zamiast reparacji wojennych pytany był w w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wiceminister kultury odpowiedział, że "Niemcy lubią próby załatwiania ważnych spraw o charakterze moralnym gestami symbolicznymi ". "Być może chcieliby sprawę reparacji wojennych w ten sposób załatwić, ale to jest sprawa o wiele poważniejsza, sprawa niezałatwiona w stosunkach bilateralnych między Niemcami a Polską i w ten sposób tej sprawy stawiać nie będziemy" - powiedział.

Zapowiedział, że pierwsza część raportu opracowywanego przez Parlamentarny Zespół ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej zostanie opublikowana 1 września.

"Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej będzie się odbywać dzięki funduszom, którymi dysponuje państwo polskie" - poinformował.

MP

Czytaj dalej: 
Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura