Rzecznik niemieckiego MSZ odnosząc się do opublikowanego przez Polskę raportu dotyczącego strat podczas II wojny światowej stwierdził, że "sprawa reparacji została zakończona". (fot. Wikipedia)
Rzecznik niemieckiego MSZ odnosząc się do opublikowanego przez Polskę raportu dotyczącego strat podczas II wojny światowej stwierdził, że "sprawa reparacji została zakończona". (fot. Wikipedia)

To wywoła gniew strony polskiej. MSZ Niemiec o reparacjach

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 98
W czwartek rzecznik niemieckiego resortu spraw zagranicznych skomentował opublikowany przez Polskę raport strat dotyczący strat, jakie poniósł nasz kraj w wyniku niemieckiej agresji i okupacji podczas II wojny światowej. Wyliczono, że wynoszą one 6,2 biliona złotych. — Sprawa reparacji została zakończona — powiedział rzecznik.

"Sprawa reparacji została zamknięta"

— Stanowisko niemieckiego rządu nie uległo zmianie, sprawa reparacji została zamknięta — poinformował rzecznik niemieckiego MSZ w Berlinie.

— Polska już dawno, bo w 1953 roku, zrzekła się dalszych reparacji i kilkakrotnie potwierdzała to zrzeczenie. To podstawa obowiązującego obecnie porządku europejskiego. Niemcy ponoszą odpowiedzialność polityczną i moralną za II wojnę światową — dodał rzecznik.

Szefowa niemieckiego MSZ odniosła się do rocznicy wybuchu II wojny światowej za pośrednictwem swojego profilu na Twitterze.

— 83 lata temu Niemcy zaatakowały Polskę. Cierpienie i ból, wynikający z tej barbarzyńskiej zbrodni, oddziałuje do dziś i będziemy zachowywać o tym zawsze pamięć. Dlatego to wielkie szczęście, że wyciągnięta ręka Polski umożliwiła zjednoczenie Europy — napisała.

Niemieckie media o reparacjach dla Polski

Niemieckie media również wspominają o niezmiennym stanowisku rządu federalnego, który przekonuje, że sprawa reparacji dla Polski została prawnie i politycznie zamknięta podczas konferencji dwa plus cztery w 1990 roku.

— Wtedy jednak kwestia reparacji nie została wyraźnie określona w traktacie, zawartym między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi: USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią — pisze w czwartek „Welt”, zauważając, że „wiele państw, zaatakowanych i okupowane przez nazistowskie Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brały udziału w tych negocjacjach”.

W zawartej w Poczdamie w 1945 roku umowie cztery zwycięskie mocarstwa uzgodniły, że Związek Radziecki otrzyma rekompensatę z sowieckiej strefy okupacyjnej. Jeśli chodzi o kraje poszkodowane w wyniku II wojny, to „znacznie lepiej potraktowano kraje zachodnie, takie jak Francja czy Holandia” – przypomina „Welt”. 

Raport o stratach poniesionych przez Polskę

Raport o stratach wojennych przedstawiono w czwartek podczas uroczystości w warszawskim Zamku Królewskim. "Spiegel" podkreśla, że będzie on podstawą żądań polskiego rzadu o reparacje od Niemiec. Tygodnik zaznacza też, że rząd federalny Niemiec odrzuca wszelkie roszczenia o odszkodowanie. 

— Dla nich kwestia traktatu dwa plus cztery o aspektach polityki zagranicznej jedności Niemiec jest zamknięta — pisze "Spiegel".

W zaprezentowanym 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie raporcie Polska określiła straty, wyrządzone przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej, na równowartość ponad 1,3 biliona euro.


RB

Czytaj dalej: 


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka