Rakieta SLS z kapsułą Orion, częścią misji Artemis 1, czeka do drugiej próby startu na stanowisku 39B w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w Merrit Island na Florydzie, USA. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH
Rakieta SLS z kapsułą Orion, częścią misji Artemis 1, czeka do drugiej próby startu na stanowisku 39B w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego w Merrit Island na Florydzie, USA. Fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Pechowa misja NASA. Najpotężniejsza dotychczas rakieta kosmiczna znów nie wystartuje

Redakcja Redakcja Badania i rozwój Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Start najpotężniejszej w historii amerykańskiej agencji kosmicznej rakiety Space Launch System znów został odłożony, po tym jak znaleziono wyciek w jej zbiorniku z wodorem. Charlie Blackwell-Thompson, dyrektor NASA ds. startów, oficjalnie ogłosił, że dzisiejsze odliczanie do startu Artemis 1 zostało przerwane, po tym jak próby rozwiązania problemu nie przyniosły rezultatu.

Druga próba wystrzelenia z Ziemi misji księżycowej Artemis 1

NASA podejmuje drugą próbę wystrzelenia z Ziemi misji księżycowej Artemis 1. Poniedziałkowa misja nie powiodła się z powodu problemów technicznych i pogodowych. Sobotnia próba wysłania rakiety Space Launch System (SLS) była zaplanowana na dziś wieczór, ale okazało się, że znów się nie powiedzie.

Ponowny start rakiety Space Launch System - najpotężniejszej dotychczas rakiety kosmicznej - wraz ze statkiem Orion - z Przylądka Canaveral na Florydzie planowany był po godzinie 20 polskiego czasu. Dokładnie o godz. 20.17 miało rozpocząć się dwugodzinne okno startowe.

Zobacz: Artemis I. Wyjątkowa misja NASA z kilku powodów

Wyciek w zbiorniku z wodorem uniemożliwia start rakiety

Pojazd spala 2,7 mln litrów ciekłego wodoru i tlenu, aby zapewnić ciąg potrzebny do oderwania się od Ziemi. Kiedy kontrolerzy wydali polecenie napełnienia zbiornika wodoru, włączył się alarm, wskazujący na wyciek. Problem znajduje się u podstawy Space Launch System, na styku, gdzie 20-centymetrowa "linia pępowinowa" doprowadza wodór. Pomimo wielu poprawek, dotąd nie udało się rozwiązać problemu. Oficjalnie start dzisiejszy został odwołany.

Artemis to nazwa amerykańskiego programu lotów kosmicznych, który realizują NASA, firmy prywatne, a także partnerzy międzynarodowi, m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Celem programu jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc. Projekt rozpoczął się pod koniec 2017 roku.

ja

Czytaj też:

Bayraktary sieją spustoszenie wśród Rosjan. Niebywałe straty najeźdźcy

Świat poznał prawdę o Leonardo DiCaprio. Dane pogrążają aktora

Martyna Wojciechowska odpoczywa od TVN. Zaangażowała się w nowy projekt

Odsłonięto największy w Polsce pomnik Żołnierzy Wyklętych NiezłomnychKomentarze

Inne tematy w dziale Technologie