Pierwsze wystąpienie premier Truss. Jakie wskazała priorytety?

Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Fot. PAP/EPA/NEIL HALL
Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss w swoim pierwszym wystąpieniu po objęciu urzędu zapewniła we wtorek, że kraj zdoła przejść przez kryzys energetyczny wywołany przez prezydenta Rosji Władimira Putina, a ona ma śmiały plan na uzdrowienie gospodarki.

Liz Truss - trzy priorytety dla Wielkiej Brytanii

Przedstawiła trzy priorytety dla kraju, którymi będą „obniżenie podatków, aby nagrodzić ciężką pracę i pobudzić wzrost i inwestycje prowadzone przez biznes”, zajęcie się kryzysem energetycznym wywołanym przez Putina i zapewnienie w przyszłości bezpieczeństwa energetycznego, a także rozwiązanie problemów publicznej służby zdrowia i zlikwidowanie długich kolejek do lekarzy.

Polecamy:

Debata: "Wpływ sportu na rozwój biznesu". Strategia małych kroków

Wyciekł tajny raport dla Kremla. Bardzo złe wieści dla Rosji

– Niezależnie od tego, jak silna może być burza, wiem, że Brytyjczycy są silniejsi. Nasz kraj został zbudowany przez ludzi, którzy załatwiają sprawy. Mamy ogromne rezerwy talentów, energii i determinacji. Jestem przekonana, że razem możemy przejść przez tę burzę, możemy odbudować naszą gospodarkę i możemy stać się nowoczesną, wspaniałą Brytanią, którą wiem, że możemy być – powiedziała Truss stojąc przed drzwiami swojej nowej rezydencji na Downing Street.

Jej przemówienie zaczęło się z opóźnieniem ze względu na deszcz, który pokrzyżował planowany harmonogram.

Dobra praca, wysoka płaca, bezpieczeństwo

Truss zapewniła, że jej rząd „przekształci Wielką Brytanię w kraj pełen aspiracji z wysoko płatnymi miejscami pracy, bezpiecznymi ulicami i gdzie każdy wszędzie ma możliwości, na które zasługuje”. – Podejmę działania tego dnia i każdego dnia, aby tak się stało – podkreśliła.

Poświęciła kilka ciepłych zdań swojemu poprzednikowi Borisowi Johnsonowi, który przed południem oficjalnie ustąpił z funkcji premiera. – Boris Johnson dokończył brexit, dostarczył szczepionkę przeciw Covid i przeciwstawił się rosyjskiej agresji. Historia uzna go za niezwykle znaczącego premiera – powiedziała Truss.

Wczesnym popołudniem Truss została przyjęta na zamku Balmoral w Szkocji przez królową Elżbietę II na audiencji i formalnie otrzymała od niej misję sformowania nowego rządu. Jak się oczekuje, jeszcze we wtorek wieczorem ogłoszone zostaną przez Truss nominacje ministerialne.

KW

Czytaj dalej:

Szczepionka przeciw HPV refundowana od nowego roku. Optymistyczne słowa Kraski

Reaktory SMR w Polsce w 2029 roku. KGHM z ważnym dokumentem

Tomasz Lis nie zna Led Zeppelin i Pearl Jam? Dziennikarz zdumiony playlistą Igi Świątek

Kolejne wzmocnienie Wojska Polskiego. Minister Błaszczak podpisał umowy na potężne kwoty

"Funkcja ministra kultury to trochę mało, jeśli chodzi o możliwości i zdolności Kurskiego"

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka