Lekka poprawa na rynku kryptowalut. Co nie oznacza, że jest dobrze

W środę po południu wartość całego rynku kryptowalut wynosiła 939 mld USD. CC0
W środę po południu wartość całego rynku kryptowalut wynosiła 939 mld USD. CC0
W środę po południu wartość całego rynku kryptowalut wynosiła 939 mld USD. Jest to lekka poprawa względem czerwca, kiedy to kapitalizacja wynosiła 817 mld USD. Przypomnijmy, że w szczycie z listopada 2021 r. wartość całego rynku wynosiła ponad 2,8 bln USD.

Kryptowaluty. Wzrost Bitcoina 

Kapitalizacja najpopularniejszej kryptowaluty - bitcoina - w środę wynosiła prawie 360 mld USD. Za jednego bitcoina można było otrzymać 18,75 tys. USD. Jest to lekki wzrost względem tegorocznego dołka, kiedy to bitcoin kosztował 17,6 tys. USD. Dodajmy, że od początku roku bitcoin stracił ponad 60 proc., a od szczytu z listopada zniżkował o ponad 70 proc.

Bitcoin nie jest jedyną kryptowalutą, która notuje znaczące spadki. Ethereum i xrp straciły od początku stycznia po około 60 proc., a dogecoin zniżkował o 65 proc.

Dlaczego kryptowaluty tak gwałtownie spadły? 

Zdaniem Noell Acheson, cytowanej przez "Bloomberga" szefowej departamentu analiz w Genesis, znaczący spadek na rynku kryptowalut ma kilka powiązanych przyczyn. Rosnące stopy procentowe w USA i rosnące ceny energii, potrzebnej do "wydobywania" nowych kryptowalut, sprawiły, że inwestorzy przenieśli swój kapitał na inne aktywa, mniej ryzykowne.

Analityczka mówi również, że upłynnianie kryptowalut przez jednych powoduje, że zaczynają to robić kolejni i powstaje rodzaj negatywnego sentymentu. – Na pewnym etapie się to wyczerpie – dodaje. 

– Środowisko markoekonomiczne wciąż jest trudne, a dolar nadal zyskuje. To wpływa na wszystkie ryzykowne aktywa. Gdy dolar zacznie słabnąć, wtedy aktywa takie jak bitcoin będą miały szansę pójść w górę – twierdzi z kolei Vijay Ayyar, wiceszef giełdy kryptowalutowej Luno.

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka