Łukaszenka: Radzieckie narody wyzwoliły Polskę od faszyzmu

Aleksandr Łukaszenka przemawiał podczas obchodzonego w sobotę na Białorusi Dnia Jedności Narodowej. (fot. PAP/EPA)
Aleksandr Łukaszenka przemawiał podczas obchodzonego w sobotę na Białorusi Dnia Jedności Narodowej. (fot. PAP/EPA)
W sobotę 17 września na Białorusi obchodzony był Dzień Jedności Narodowej. Z tej okazji przemówienie wygłosił prezydent Aleksandr Łukaszenko, który uważa m. in., że "od zakończenia zimnej wojny ludzkość po raz pierwszy jest na progu konfliktu jądrowego" oraz że "radzieckie narody wyzwoliły Polskę od faszyzmu".

Dzień Jedności Narodowej na Białorusi

Na Białorusi po raz drugi obchodzono Dzień Jedności Narodowej, który ma za zadanie upamiętniać zjednoczenie ziem białoruskich po napaści na Polskę w 1939 przez ZSRR. Według Łukaszenki, świętowanie tego dnia "to odpowiedź na próby Zachodu rozdzielenia Białorusi".

— Bez tego wydarzenia trudno byłoby mówić o zwycięstwie ( w 1945 r.), nie mówiąc już o niepodległości — powiedział białoruski prezydent, cytowany przez telewizję Biełsat.

"Ludzkość na progu konfliktu jądrowego"

— W sojuszu ze wschodniosłowiańskimi sąsiadami białoruskie ziemie się rozwijały, a w objęciach Zachodu umierały — stwierdził Łukaszenka. — Nas grabiono, niszczono jak naród w czasie Rzeczpospolitej i w czasie 20-letnich polskich rządów na naszych zachodnich ziemiach. Ziemiach, które i dziś polskie elity nazywają "wschodnimi kresami" — podkreślił.

Zdaniem prezydenta Białorusi, podczas II wojny światowej Białorusini oraz inne "radzieckie narody wyzwoliły Polskę od faszyzmu".

— A kto tam dzisiaj o tym pamięta? Czym nam dziś odpowiadają? Kartami Polaka, fake’ami Biełsatu, programami Kalinowskiego, ośrodkami emigracji politycznej, ByPolami, BySolami i innymi ideologicznymi dywersjami. Dodajmy do tego fakt, że na terytorium tych państw powstają dziś oddziały siłowe mające na celu obalenie władz Białorusi i powrót do 1939 roku — mówił Łukaszenka.

Jego zdaniem USA "pchają Europę do wojny z Rosją na jej terytorium Rosji", a ich celem jest osłabienie Rosji oraz Białorusi.

— Od zakończenia zimnej wojny ludzkość po raz pierwszy jest na progu konfliktu jądrowego — ostrzegł Łukaszenka.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka