Wizyta Andrzeja Dudy w Londynie. Prezydent złożył hołd zmarłej królowej Elżbiecie II

Andrzej Duda udał się do Londynu, gdzie wraz z małżonką złożył hołd zmarłej królowej Elżbiecie II. (fot. PAP/EPA, Twitter/@PL1918))
Andrzej Duda udał się do Londynu, gdzie wraz z małżonką złożył hołd zmarłej królowej Elżbiecie II. (fot. PAP/EPA, Twitter/@PL1918))
Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą oddali w niedzielę hołd królowej Elżbiecie II przy trumnie, którą wystawiono w Westminster Hall. W poniedziałek odbędzie się pogrzeb królowej.

Do oddania hołdu monarchini oraz wpisania się do księgi kondolencyjnej zostali zaproszeni wszyscy zagraniczni przywódcy, którzy wezmą udział w poniedziałkowym pogrzebie, choć oczywiście nie muszą oni stać w kilkunastogodzinnej kolejce do Westminster Hall.


Prezydent Polski składa hołd zmarłej królowej

Prezydent Andrzej Duda wraz z żoną w niedzielę udali się do Londynu, aby złożyć hołd zmarłej królowej Elżbiecie II. Wraz z nimi na miejsce udał się również Piotr Wilczek, ambasador RP w Wielkiej Brytanii. Głowa państwa ma także spotkać się z nową brytyjską premier – Liz Truss.


Duda będzie jednym z pięciu zagranicznych prezydentów, którzy spotkają się z nową szefową brytyjskiego rządu. Poza nim rozmowę z Liz Truss odbędą premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady. O godzinie 18.00 Andrzej Duda wraz z małżonką udadzą się do pałacu Buckingham, gdzie wezmą udział w przyjęciu wydawanym przez Króla Karola III dla głów państw i szefów rządów. 

Głowy państw przyjadą na uroczystości pogrzebowe

Na pogrzeb królowej zaproszono około 500 dygnitarzy z zagranicy. W uroczystości udział wezmą także głowy państw m. in. z Niemiec, Włoch i Francji. Obecność potwierdzili także m. in. prezydent USA Joe Biden z żoną, premier Kanady Justi Trudeau oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Brytyjskie media donoszą, że Ukrainę reprezentować ma pierwsza dama Olena Zełenska. Jak podano, po uroczystościach ma ona od razu udać się w drogę powrotną na Ukrainę. W imieniu UE w Londynie zjawi się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wśród państw, które nie otrzymały zaproszenia na pogrzeb królowej, są Syria, Wenezuela, Afganistan i Birma. Z powodu ataku na Ukrainę zaproszenia nie otrzymali również prezydenci Rosji i Białorusi. Jak podaje BBC, nie zaproszono również głów państw Korei Północnej i Nikaragui; kraje te mogą za to być reprezentowane podczas uroczystości przez ich ambasadorów. Również na poziomie ambasadora ma być reprezentowany Iran.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Uroczystości odbędą się w poniedziałek 19 września o godzinie 11 londyńskiego czasu. Pogrzeb odbędzie się w Opactwie Westminsterskim, a dzień ten w Wielkiej Brytanii będzie wolny od pracy.

Trumna z ciałem królowej złożona zostanie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są jej rodzice oraz mąż – książę Filip. Stanie się to w obecności tylko najbliższej rodziny.


RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka