Elektrownia atomowa Isar, fot. Wikipedia.
Elektrownia atomowa Isar, fot. Wikipedia.

Wyciek w elektrowni atomowej w Niemczech. Miała być rezerwą dla niemieckiej energetyki

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 35
Informację o wycieku w elektrowni jądrowej Isar 2 podało w poniedziałek w Berlinie ministerstwo środowiska – poinformowała agencja Reutera. Jest to jedna z trzech działających obecnie elektrowni atomowych w Niemczech.

Wyciek w zaworze

Operator elektrowni jądrowej Isar 2, zlokalizowanej na południu Niemiec, przekazał wiadomość o wycieku ministerstwu środowiska, zapewniając, że „nie zagraża bezpieczeństwu, ale może wymagać prac naprawczych”.

"Przedsiębiorstwo energetyczne Preussen-Elektra poinformowało w ubiegłym tygodniu Federalne Ministerstwo Środowiska o nieszczelności wewnętrznego zaworu w elektrowni atomowej Isar 2 w trakcie rozmów technicznych na temat przygotowań do rezerwy rezerwowej" - powiedział w poniedziałek w Berlinie rzecznik Federalnego Ministerstwa Środowiska (BMUV).

Zobacz: Co dalej z fuzją Orlenu i Lotosu? Sąd wyznaczył termin ważnej rozprawy

Konieczny przestój elektrowni

Jeśli elektrownia ma pracować po 31 grudnia w ramach rządowego planu rezerwowego dla energetyki jądrowej, konieczny będzie tygodniowy okres naprawczy w październiku, podczas którego nastąpi jej wyłączenie.

Resort zapowiedział, że w związku z nową sytuacją zbada teraz, czy Isar 2 może być nadal wykorzystywana jako awaryjna rezerwa dla niemieckiej produkcji energii do połowy kwietnia, jak planował federalny minister gospodarki Robert Habeck.

Według operatora, naprawa nie byłaby konieczna, gdyby elektrownia jądrowa zaprzestała eksploatacji energii po 31 grudnia 2022 r., zgodnie z decyzją o wycofaniu się z energetyki jądrowej z 2011 r., dodał resort. Bawarski urząd nadzoru jądrowego został już wcześniej poinformowany przez operatora o wycieku.

Według Preussen-Elektra wyłączenie musi nastąpić już w październiku, ponieważ elementy paliwowe rdzenia reaktora miałyby w listopadzie zbyt niską reaktywność, aby można było ponownie uruchomić elektrownię z wyłączenia - podał BMUV.

Isar 2 miała zostać wyłączona

Politycy z CDU, CSU i FDP wielokrotnie twierdzili, że Isar 2 jest bezpieczny i dlatego może i powinien być dopuszczony do produkcji energii elektrycznej po zakończeniu roku.

Elektrownia jądrowa Isar 2, położona na południu Bawarii, została zbudowana w 1988 roku. Miała pierwotnie zostać wyłączona – wraz z dwiema innymi niemieckimi elektrowniami tego typu - pod koniec bieżącego roku w ramach niemieckiego planu wycofywania się z energetyki jądrowej.  W przeszłości krytycy przedłużenia czasu pracy wielokrotnie wskazywali na zagrożenia wynikające ze starości reaktora. W trakcie wycofywania się z energii jądrowej zrezygnowano z kontroli bezpieczeństwa, które miały być przeprowadzane co dziesięć lat.

ja

Czytaj także:

W Katowicach „Kolejka po tani węgiel od Morawieckiego

Biden w ogniu krytyki. Ogłosił "koniec pandemii", a niedawno wszędzie nosił maseczkę

Dramatyczna akcja na Bałtyku - mężczyzna wypadł za burtę promu


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka