Andrzej Duda w USA. Prezydent: Ukraina musi odzyskać kontrolę nad swoimi granicami

Andrzej Duda na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
Andrzej Duda na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
Podczas rozmów ze światowymi przywódcami podkreślałem, że Ukraina musi odzyskać kontrolę nad swoimi granicami; wojna musi zakończyć się wycofaniem rosyjskich wojsk - powiedział we wtorek w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda w USA

Polski przywódca przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie bierze udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Około godz. 17.30 czasu lokalnego (23.30 w Polsce) zaplanowane jest wystąpienie Dudy w debacie generalnej.

Polecamy:

Komornik zajął konto stołecznego ratusza. Spór o działkę i długi na 1,3 mln zł

Na Kremlu zapadają kluczowe decyzje. Rosjan nakryto na nietypowych działaniach

Podczas briefingu dla polskich mediów prezydent powiedział, że spotkanie w Nowym Jorku to okazja do rozmów z przywódcami państw z całego świata.

Przekazał, że spotkał się m.in. z królem Jordanii, z którym mówił o kryzysie żywnościowym wywołanym przez rosyjską napaść na Ukrainę, a także o kwestii rosyjskich wpływów w Syrii.

Ponadto polski prezydent rozmawiał z prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem oraz z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. Duda przekazał, że podpisane zostały dwie umowy między Polską a Brazylią - o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz o ochronie informacji niejawnych. Wyraził oczekiwanie, że współpraca z Brazylią będzie się rozwijała m.in. w dziedzinie przemysłu i rolnictwa.

Wśród tematów - wojna na Ukrainie

Jednocześnie podkreślił, że wśród tematów była wojna na Ukrainie i możliwości jej zakończenia. – Ja oczywiście akcentowałem konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego, konieczność tego, żeby Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi międzynarodowo uznanymi granicami – przekazał Duda.

Prezydent był pytany, czy z prezydentem Bolsonaro rozmawiał o tym, czy Brazylia – która dotąd nie opowiedziała się jednoznacznie po którejś ze stron konfliktu – stanie po stronie Ukrainy. Duda przyznał, że nie była to łatwa rozmowa, ponieważ Brazylia patrzy na wojnę z drugiej strony kuli ziemskiej. Zwracał przy tym uwagę na oddziaływanie rosyjskiej propagandy w Ameryce Południowej.

Przypomniał, że na Ukrainie był na dzień przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji oraz trzykrotnie w czasie wojny. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. – Więc podzieliłem się swoimi spostrzeżeniami, swoją wiedzą, ale także i tym, czego się spodziewam i jakie są oczekiwania przede wszystkim w naszej części Europy (co do tego), w jaki sposób ten konflikt, ta rosyjska agresja mogłaby się zakończyć, że to musi oznaczać wycofanie się rosyjskich sił i powrót Ukrainy do jej międzynarodowo uznanych granic – podkreślił Duda.

Spotkanie prezydentów Polski i Kazachstanu

Jeszcze we wtorek polski przywódca spotka się z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem. Jak zapowiedział Duda, głównym tematem rozmowy ma być współpraca energetyczna. – Stosunki polsko-kazachskie są bardzo dobre od wielu lat. Nasze firmy działają na tamtym rynku, chcemy rozwijać tę współpracę. Kazachstan jest wielkim państwem, które ma bardzo wiele zasobów naturalnych i ogromną przestrzeń możliwości rozwojowych. Chcemy w tym rozwoju uczestniczyć – oświadczył Duda.

– Przez kolejne dni dalsze spotkania: szczyt żywnościowy, w którym będziemy brali udział, i też spotkanie z inwestorami, z zastępcą sekretarza generalnego i mam nadzieję też premierem Ukrainy w sprawie udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy – poinformował Duda. – Jutro recepcja, spotkanie z panem prezydentem (USA Joe) Bidenem – dodał.

Podczas wizyty w Nowym Jorku prezydent spotka się także z przedstawicielami organizacji polonijnych.

KW

Czytaj dalej:

Kolejne wsparcie od rządu, projekt już zatwierdzony. Na pomoc 17,4 mld zł

PKN Orlen przejmie PGNiG, ale musi spełnić jeszcze jeden warunek. Resort złożył wniosek

Za Tuskiem nikt nie tęsknił. Najnowszy sondaż mówi wiele o nim jako byłym premierze

Ostre starcie Kołodziejczaka i Kowalskiego. Lider AgroUnii na zarzutach nie poprzestał

Polacy szturmują Czechy w jednym celu. Nasi sąsiedzi zaczęli już odmawiać sprzedaży

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka