Rzecznik Praw Dziecka zaskarżył TVN. KRRiT nawet nie kiwnęła palcem

Rzecznik Praw Dziecka kontra TVN. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl / Rewelator/CC BY-SA 4.0 / Canva
Rzecznik Praw Dziecka kontra TVN. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl / Rewelator/CC BY-SA 4.0 / Canva
Rzecznik Praw Dziecka wniósł skargę dotyczącą "przemocy TVN" do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zdaniem Mikołaja Pawlaka do przemocy miało dojść w dzień matury poprawkowej w katolickim liceum. W tym roku w szkole w Tomaszowie Mazowieckim, do którego uczęszcza młodzież z niepełnosprawnościami, po pierwszym terminie egzaminu nikt nie otrzymał świadectwa dojrzałości.

Poszło o katolickie liceum w Tomaszowie Mazowieckim

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nie rozpatrzy skargi Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka (RPD) dotyczącej rzekomej przemocy TVN. Ekipa telewizyjna miała zachowywać się przemocowo w dzień matury poprawkowej (23 sierpnia) w katolickiej szkole w Tomaszowie Mazowieckim, gdy zbierała materiał do reportażu.

Polecamy:Liceum w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. św. Ojca Pio. Do szkoły uczęszcza młodzież z niepełnosprawnościami. Po pierwszym terminie matury, świadectwa dojrzałości nie otrzymał w liceum żaden z absolwentów 2022. O "katoliku" stało się wówczas głośno w całej Polsce.

RPD oskarżył ekipę telewizyjną, że „żądała od uczniów wypowiedzi, stresując ich i strasząc”. Stacja zdecydowanie zaprzeczyła stosowaniu takich praktyk.

Spór rzecznika praw dziecka z TVN. Stanowisko KRRiT

KRRiT poinformowała, że ostatecznie reportaż na ten temat nie został wyemitowany. A rada „może jedynie ocenić treści wyemitowane” (np. w programach radiowych i telewizyjnych oraz na platformach streamingowych) – wyjaśniła rzecznik KRRiT Teresa Brykczyńska.

– Inne okoliczności, w tym sposób zbierania materiałów przez dziennikarzy stacji, badanie źródeł pozyskiwania przez nich informacji oraz wszelkie uzgodnienia i kontakty pomiędzy nadawcami i bohaterami audycji, nie podlegają ocenom ani rozstrzygnięciom KRRiT – uściśliła Brykczyńska.

Mikołaj Pawlak oskarża pracownicę TVN

Mikołaj Pawlak zapowiedział wniesienie skargi jeszcze w sierpniu na Twitterze: „skandaliczne zachowanie pracowniczki TVN. Bez zgody dyrekcji wtargnęła do liceum Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. św. Ojca Pio w Tomaszowie Maz. tuż przed poprawką matury. Żądała od uczniów wypowiedzi, stresując ich i strasząc. Składam skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na przemoc TVN”.W późniejszym wpisie Rzecznik Praw Dziecka zwracał uwagę, że maturzyści z katolickiego liceum to „głównie uczniowie z niepełnosprawnościami i z »problemami«” - samo podejście do egzaminów było w ich przypadku sukcesem. 

TVN: RPD powiela kłamstwa

Stacja z miejsca odniosła się do zarzutów: „ekipa telewizyjna nie wtargnęła do szkoły. Weszła tam bez kamery, by poprosić o zgodę na nagrywanie. Nie tylko nie straszyła, ale nawet nie rozmawiała z żadnym z uczniów. Rzecznik Praw Dziecka został wprowadzony w błąd i powiela kłamstwa”.KW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura