Rzecznik Praw Dziecka kontra TVN. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl / Rewelator/CC BY-SA 4.0 / Canva
Rzecznik Praw Dziecka kontra TVN. Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl / Rewelator/CC BY-SA 4.0 / Canva

Rzecznik Praw Dziecka zaskarżył TVN. KRRiT nawet nie kiwnęła palcem

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Rzecznik Praw Dziecka wniósł skargę dotyczącą "przemocy TVN" do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zdaniem Mikołaja Pawlaka do przemocy miało dojść w dzień matury poprawkowej w katolickim liceum. W tym roku w szkole w Tomaszowie Mazowieckim, do którego uczęszcza młodzież z niepełnosprawnościami, po pierwszym terminie egzaminu nikt nie otrzymał świadectwa dojrzałości.

Poszło o katolickie liceum w Tomaszowie Mazowieckim

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nie rozpatrzy skargi Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka (RPD) dotyczącej rzekomej przemocy TVN. Ekipa telewizyjna miała zachowywać się przemocowo w dzień matury poprawkowej (23 sierpnia) w katolickiej szkole w Tomaszowie Mazowieckim, gdy zbierała materiał do reportażu.

Polecamy:Liceum w Tomaszowie Mazowieckim prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. św. Ojca Pio. Do szkoły uczęszcza młodzież z niepełnosprawnościami. Po pierwszym terminie matury, świadectwa dojrzałości nie otrzymał w liceum żaden z absolwentów 2022. O "katoliku" stało się wówczas głośno w całej Polsce.

RPD oskarżył ekipę telewizyjną, że „żądała od uczniów wypowiedzi, stresując ich i strasząc”. Stacja zdecydowanie zaprzeczyła stosowaniu takich praktyk.

Spór rzecznika praw dziecka z TVN. Stanowisko KRRiT

KRRiT poinformowała, że ostatecznie reportaż na ten temat nie został wyemitowany. A rada „może jedynie ocenić treści wyemitowane” (np. w programach radiowych i telewizyjnych oraz na platformach streamingowych) – wyjaśniła rzecznik KRRiT Teresa Brykczyńska.

– Inne okoliczności, w tym sposób zbierania materiałów przez dziennikarzy stacji, badanie źródeł pozyskiwania przez nich informacji oraz wszelkie uzgodnienia i kontakty pomiędzy nadawcami i bohaterami audycji, nie podlegają ocenom ani rozstrzygnięciom KRRiT – uściśliła Brykczyńska.

Mikołaj Pawlak oskarża pracownicę TVN

Mikołaj Pawlak zapowiedział wniesienie skargi jeszcze w sierpniu na Twitterze: „skandaliczne zachowanie pracowniczki TVN. Bez zgody dyrekcji wtargnęła do liceum Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego im. św. Ojca Pio w Tomaszowie Maz. tuż przed poprawką matury. Żądała od uczniów wypowiedzi, stresując ich i strasząc. Składam skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na przemoc TVN”.W późniejszym wpisie Rzecznik Praw Dziecka zwracał uwagę, że maturzyści z katolickiego liceum to „głównie uczniowie z niepełnosprawnościami i z »problemami«” - samo podejście do egzaminów było w ich przypadku sukcesem. 

TVN: RPD powiela kłamstwa

Stacja z miejsca odniosła się do zarzutów: „ekipa telewizyjna nie wtargnęła do szkoły. Weszła tam bez kamery, by poprosić o zgodę na nagrywanie. Nie tylko nie straszyła, ale nawet nie rozmawiała z żadnym z uczniów. Rzecznik Praw Dziecka został wprowadzony w błąd i powiela kłamstwa”.KW

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura