Arnold Schwarzenegger odwiedził Auschwitz-Birkenau

Arnold Schwarzenegger i przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simon Bergson podczas wizyty w Auschwitz. (fot. PAP)
Arnold Schwarzenegger i przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simon Bergson podczas wizyty w Auschwitz. (fot. PAP)
Znany amerykański aktor i były gubernator stanu Kalifornia Arnold Schwarzenegger w środę odwiedził niemiecki obóz w Auschwitz. Jak podkreślił, wizyta ta miała prywatny charakter. Odwiedzi on też oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie spotka się z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.

Schwarzenegger w Auschwitz

Schwarzenegger postawił znicze przez Ścianą Straceń w Miejscu Pamięci, zlokalizowanym w byłym obozie w Auschwitz I, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy ludzi, głównie Polaków, a także przy pomniku ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, w pobliżu historycznych miejsc, gdzie dokonano podczas okupacji masowej zagłady Żydów.

Aktorowi towarzyszył m. in. Simon Bergson, syn ocalałych a obecnie przewodniczący Auschwitz Jewish Center Foundation (AJCF) oraz dyrektor muzeum Piotr Cywiński.

Trasa zwiedzania aktora

Arnold Schwarzenegger zwiedził część muzealnej ekspozycji oraz zobaczył krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do momentu, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

Po wizycie w Auschwitz I, aktor udał się do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie miejsce miała masowa zagłada Żydów. Schwarzenegger następnie udał się wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów. Odwiedził także ruiny komory gazowej i krematorium. Po wizycie w Miejscu Pamięci aktor odwiedził Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.

Obóz koncentracyjny w Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tys. miasta. Miasto nazywali Oszpicin. Większość Żydów została zgładzona później w obozie Auschwitz. Po II wojnie do Oświęcimia powróciło 186 Żydów. 

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości