Fatalne informacje ws. Nord Stream. “W niedzielę rury mogą być już puste”

Duńska Agencja Energii informuje, że połowa znajdującego się w gazociągach Nord Stream gazu wydostała się na powierzchnię. (fot. PAP/EPA)
Duńska Agencja Energii informuje, że połowa znajdującego się w gazociągach Nord Stream gazu wydostała się na powierzchnię. (fot. PAP/EPA)
Szef Duńskiej Agencji Energii Kristoffer Bottzauw poinformował, że połowa gazu znajdującego się w rurociągach Nord Stream wydostała się na powierzchnię. — Przypuszczamy, że w niedzielę gazociągi będą puste — przekazał.

Duńska Agencja Energii o wyciekach na gazociągach Nord Stream

Szef Duńskiej Agencji Energii wyjaśnił, że "gaz znajduje się w rurach, nawet jeśli nie ma w nich przesyłu, aby zapewnić stabilność konstrukcji ułożonej na dnie morza". Jego zdaniem "trzy podwodne wycieki z Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2 odpowiadają około 32 procent rocznej emisji dwutlenku węgla dokonywanej przez Danię". W 2020 roku kraj ten wyemitował do atmosfery 45 mln ton CO2.

Duńska policja prowadzi dochodzenie

W środę duńska policja rozpoczęła dochodzenie w związku z możliwym sabotażem, choć na początku brane są pod uwagę wszystkie hipotezy.

— Na razie jesteśmy na wstępnym etapie. Spodziewamy się, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mogli udać się na miejsce, gdzie doszło do wycieków — przekazała Anne Tonnes z kopenhaskiej policji.

Premier Danii Mette Frederiksen stwierdziła wcześniej, że uszkodzenia gazociągów "były celowe, a w ich pobliżu odnotowano wybuchy".

Dwa wycieki znajdują się w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii, a jeden - w strefie szwedzkiej.

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream

Gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream 1 uszkodzone zostały w poniedziałek w trzech miejscach, niedaleko Bornholmu. Od tego czasu wycieka z nich gaz, który widoczny jest na powierzchni wody w postaci bąbelków. Przesył NS1 wstrzymała Rosja, a NS2 gotowy jest do eksploatacji, jednak nie został on uruchomiony.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj75 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka