Czym jest wolność? Rusza konferencja GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza

Danuta Nierada podczas konferencji GenFree 2021 (fot. Fundacja State of Poland)
Danuta Nierada podczas konferencji GenFree 2021 (fot. Fundacja State of Poland)
Już w czwartek w Warszawie rozpoczyna się międzynarodowa konferencja "GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorza". W wydarzeniu udział weźmie wiele wybitnych postaci ze świata nauki, polityki, biznesu i dziennikarstwa, reprezentujących niemal wszystkie kraje zrzeszone w Inicjatywie Trójmorza. Organizatorem spotkania jest Fundacja State of Poland.

Podczas tegorocznej konferencji tematem przewodnim będzie znaczenie zdobycia oraz zachowania wolności. Jak podkreślają organizatorzy, pełna jej nazwa inspirowana jest cytatem Jana Pawła II: "Wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją wielokrotnie zdobywać z pomocą prawdy".

Spotkania z międzynarodowymi ekspertami

Goście dwudniowej konferencji wezmą udział w spotkaniach, warsztatach, wykładach i sesji "pytań i odpowiedzi" z licznymi ekspertami. Większość wystąpień ma być prowadzona w duchu TEDx.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który poprowadzi panel pt. "Czy prawdziwa wolność jest możliwa bez wolności gospodarczej? Sprawa Trójmorza – Polska". 

Kolejnym ekspertem podczas konferencji jest dr Jurij Felsztinski, rosyjski historyk mieszkający w USA, autor wielu tytułów poruszających tematy polityczne, m. in. bestsellerowej książki "Wysadzić Rosję" z 2002 roku, napisanej wspólnie z Aleksandrem Litwinienko. Poprowadzi on wykład pt. "Wojna Rosji w Europie. Jak będzie przebiegać. Jak się skończy".


Podczas konferencji GenFree odbędą się także prelekcj znanych, międzynarodowych dziennikarzy. Julian Röpcke z Niemiec wyjaśni, jaka jest rola jego kraju w rosyjskiej wojnie na Ukrainie. Z kolei Tim Marshall, dziennikarz z Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w sprawach zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej będzie starał się "zmierzyć odległość od wolności".

Gośćmi konferencji GenFree będą również profesor Nikolai Ivanow, brytyjski dziennikarz oraz były europejski korespondent tygodnika "The Economist" Edward Lucas, estoński polityk Marko Mihkelson, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych i sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn, dyrektor Austriackiego Instytutu Polityki Europejskiej i Bezpieczeństwa (AIES) Velina Tchakarova i oficjalny doradca oraz były wiceminister w ukraińskim resorcie spraw wewnętrznych Anton Gerashchenko.

image

"Wszyscy zastanawiamy się nad ideą wolności"

— Jako State of Poland kreujemy i wspieramy inicjatywy, które docelowo mają budować i wzmacniać wizerunek naszego kraju zarówno wśród Polaków jak poza granicami Polski. Nie osiągniemy jednak sukcesu koncentrując się tylko i wyłącznie na Polsce — wyjaśnia Włodzimierz Dola, prezes Fundacji State of Poland.— Razem z innymi krajami Trójmorza dzielimy wspólną historię i doświadczenia. W wielu obszarach mierzymy się z podobnymi wyzwaniami. W tym roku z powodu wydarzeń na międzynarodowej arenie wszyscy zastanawiamy się nad ideą wolności. Jestem przekonany, że po dwóch dniach rozmów, debat, warsztatów i wymiany zdań, wszyscy będziemy wiedzieć jak ważna jest ona dla nas i przyszłych pokoleń — podsumowuje Dola.

Konferencja "GenFree: Przyszłość Inicjatywy Trójmorze" objęta została patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza to projekt geopolityczny, który obejmuje współpracą 12 państw Unii Europejskiej: Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Austrię, Słowenię, Chorwację, Rumunię oraz Bułgarię. Celem Trójmorza jest minimalizacja dysproporcji infrastrukturalnych i ekonomicznych na wspólnym rynku europejskim, a także stworzenie regionalnego forum dialogu na istotne dla państw członkowskich tematy, przede wszystkim w zakresie infrastruktury transgranicznej.

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka