Nagły komunikat ambasady USA. Kongres Stanów Zjednoczonych podjął decyzję ws. Polski

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie wydała oświadczenie. fot. Darpaw - Own work, CC BY-SA 4.0/Twitter US Embassy
Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie wydała oświadczenie. fot. Darpaw - Own work, CC BY-SA 4.0/Twitter US Embassy
Kongres Stanów Zjednoczonych zdecydował o przekazaniu Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing - poinformowała Ambasada Stanów Zjednoczonych.

Oświadczenie Ambasady USA w Warszawie. Będzie wsparcie dla Polski

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie wydała oświadczenie za pośrednictwem Twittera.

"Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing. Wsparcie ogłoszone przez Sekretarza Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji" - czytamy we wpisie.


"Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi" - pisze Ambasada USA.

"Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy" - zakończono.

Premier Morawiecki: dowód na siłę i jedność NATO

"NATO jest silne i zjednoczone jak nigdy dotąd – i wzmacnia wschodnią flankę! Kolejnym dowodem tego jest informacja, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził właśnie przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach programu Foreign Military Financing" - skomentował decyzję Kongresu premier Mateusz Morawiecki.

Błaszczak: Środki przeznaczymy na wzmacnianie armii

"Dobra wiadomość! Dodatkowe środki przeznaczymy na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa Polski" – napisał na Twitterze minister obrony.


Foreign Military Financing - na czym polega program?

8 września sekretarz stanu Antony Blinken poinformował o zamiarze przekazania kolejnych 2,2 mld dolarów na długoterminowe inwestycje w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów w ramach programu Foreign Military Financing. Wartość ogłoszonego wtedy pakietu pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy to 675 mln USD.

SW

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj76 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka