Musk proponuje warunki pokoju Ukraina-Rosja. Ukraiński dyplomata odpowiada: "Spier..."

Elon Musk i Andrij Melnyk.
Elon Musk i Andrij Melnyk.
Elon Musk opublikował na Twitterze ankietę, w której pyta internautów, co sądzą na temat zaproponowanych przez niego warunków na osiągnięcie pokoju między Ukrainą a Rosją. Internauci nie wierzą własnym oczom. Były ambasador Ukrainy odpowiedział szefowi Tesli krótko: "Fuck off".

Propozycja Elona Muska ws. pokoju

"Pokój Ukraina-Rosja:

- Ponowne wybory w zaanektowanych regionach pod nadzorem ONZ. Rosja wychodzi, jeśli taka jest wola narodu.
- Krym formalnie częścią Rosji, jak to było od 1783 roku (do błędu Chruszczowa).
- Dostawy wody do Krymu zapewnione.
- Ukraina pozostaje neutralna.

Tak czy Nie?" - pyta Elon Musk w ankiecie.


Dalej dodaje, że "jest wysoce prawdopodobne, że taki będzie wynik końcowy - pytanie tylko, ilu zginie przed tym".
"Warto też zauważyć, że możliwym, choć mało prawdopodobnym, wynikiem tego konfliktu jest wojna nuklearna" - dopisał w następnym tweecie.

Melnyk do Muska: Spier...

Ankieta Muska rozwścieczyła internautów. Jego wpis doczekał się w ciągu godziny 38 tys. komentarzy i 15 tys. podań. Użytkownicy Twittera podają własne warunki pokoju, odmienne od zaproponowanych przez biznesmena. M.in. takie:

- Ukraina kontroluje całe swoje terytorium, tak jak zostało to ustalone w 1991 roku
- Rosja dokonuje dekolonizacji, demilitaryzacji i denuklearyzacji
- Rosja płaci za odbudowę Ukrainy
- Władimir Putin jest osądzony w Hadze jako zbrodniarz wojenny.

"Spier... to moja bardzo dyplomatyczna odpowiedź dla Ciebie" - odpowiedział mu znany z dosadnego języka były ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk.


"Tu nie chodzi tylko o terytorium, Elon! Chodzi o ludzi! Chodzi o ludobójstwo ukraińskiego języka, kultury! To, co dla ciebie jest pokojem, dla nich jest zniszczonym, kalekim życiem. Chodzi o to, żeby pozwolić nowemu Hitlerowi mieć swoje zdanie! Nie mogę uwierzyć, że to napisałeś!" - napisał inny dyplomata Oleksander Scherba.


"Elon, człowieku. Wygląda na to, że przegapiłeś wiele lekcji historii, skupiając się na przestrzeni kosmicznej i samochodach elektrycznych. Twoje propozycje brzmią bardzo podobnie do propozycji Putina. Mam nadzieję, że nie miałeś tego na myśli" - napisał mu ukraiński polityk Serhij Prytula.

"A po tym Rosja powinna odzyskać Alaskę.  To kiedyś było rosyjskie, a Putin uwielbia "zbierać rosyjskie ziemie". Więc oczywiście USA powinny się zobowiązać i oddać ją, zanim Rosja wypowie im wojnę. Tak łatwo niektórym przychodzi zarządzanie życiem i ziemiami Ukraińców" - napisał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.

Burza na Twitterze, Musk: Atakują mnie boty

"Elon, jesteś fajnym facetem i dzięki za Starlink, ale byłoby tak wspaniale, gdybyś przeprowadzał głosowania nad rzeczami, o których wiesz. Nie przeprowadzamy głosowań na temat apartheidu i Nelsona Mandeli" - odpowiedziano mu z konta KyivPost.

"Świetny poradnik o tym, jak zrujnować swoją reputację jednym tweetem" - komentuje kanał Truha News.

"Elon, jesteś pijany, zabierzmy cię do domu" - to komentarz Ilii Ponomarienki.


Internauci zarzucają Muskowi totalną ignorancję, że nie rozumie kompletnie o co chodzi w konflikcie między Rosją a Ukrainą. Ten próbuje polemizować. Napisał też, że spotkał go "największy atak botów, jaki kiedykolwiek widział".

Musk proponuje nową ankietę i coraz bardziej się pogrąża

Po ponad godzinie dyskusji Elon Musk zaproponował nową ankietę: "Spróbujmy więc tak: wola ludzi, którzy mieszkają w Donbasie i na Krymie powinna decydować o tym, czy są one częścią Rosji czy Ukrainy - tak czy nie?"

Na ten wpis odpowiedział mu doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak: "Próbujesz legitymizować pseudoreferenda, które odbywały się na muszce w warunkach prześladowań, masowych egzekucji i tortur? Zła ścieżka".

A na oficjalnym koncie ukraińskiego parlamentu napisano w odpowiedzi Muskowi: 'Krym jest ukraiński, Donieck jest ukraiński, Ługańsk jest ukraiński".

Melnyk nie pozostał Muskowi dłużny: "Jedynym rezultatem jest to, że teraz żaden Ukrainiec nie kupi twojego pieprzonego badziewia Tesli.. Więc życzę ci powodzenia".


ja

Czytaj także:

Nieoficjalnie: Były marszałek Sejmu może zostać nowym szefem KPRM

Internet podzielony po śmierci Jerzego Urbana. Nie brakuje mocnych komentarzy

Wypowiedź Brauna w rosyjskiej telewizji. "To co on wyprawia, ociera się o zdradę"

Ten kierowca spotkanie z policją zapamięta na długo


Lubię to! Skomentuj228 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura