Witryna Domu Wschodniego ma pozwolić na prowadzenie badań nad rosyjskim imperializmem. Fot. Pixabay
Witryna Domu Wschodniego ma pozwolić na prowadzenie badań nad rosyjskim imperializmem. Fot. Pixabay

Nowa inicjatywa dla Europy Wschodniej. Popierają ją znane osobistości o różnych poglądach

Redakcja Redakcja Crowdfunding Obserwuj temat Obserwuj notkę 38
„Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie ma wiele innych wymiarów niż tylko militarny. Wymagają one stworzenia miejsca, gdzie będzie można prowadzić badania nad dramatyczną przeszłością oraz teraźniejszością wschodniej Europy” – napisał w swoim apelu prof. Antoni Dudek, politolog i historyk, z UKSW. Naukowiec zainicjował właśnie zbiórkę na budowę takiego centrum: Witryny Domu Wschodniego.

W Warszawie rusza pierwsze w Polsce centrum porozumienia i współpracy dla narodów Europy Wschodniej, Witryna Domu Wschodniego. 


Rosyjska agresja ma wiele wymiarów

W poniedziałek, 10 października podczas Gali KARTY, prof. Antoni Dudek wystąpił z apelem o wsparcie działalności Witryny. Zainicjował zbiórkę społeczną, która prowadzona jest pod patronatem Fundacji Ośrodka KARTA. Celem zbiórki jest zebranie funduszy na wyposażenie i pierwszy rok działalności Witryny.

„Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie ma wiele innych wymiarów niż tylko militarny. Wymagają one stworzenia miejsca, gdzie ludzie należący do narodów zagrożonych rosyjskim imperializmem będą mogli o nim nie tylko dyskutować, ale także prowadzić badania nad dramatyczną przeszłością oraz teraźniejszością całej wschodniej Europy” – napisał w apelu prof. Antoni Dudek.

Wśród pierwszych sygnatariuszy apelu znajdują się: Bogusław Chrabota, Andrzej Friszke, Agnieszka Holland, Cezary Kaźmierczak, Cezary Łazarewicz, Andrzej Nowak, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Andrzej Seweryn, Sławomir Sierakowski, Tomasz Terlikowski, Maciej Zakościelny - ludzie o absolutnie różnych poglądach. 

Czym jest Witryna Domu Wschodniego?


Witryna Domu Wschodniego – zlokalizowana jest w Warszawie, pl. Konstytucji 6 przy Koszykowej). W trzypoziomowej przestrzeni umieszczone będą: część spotkaniowa (miejsce debat, cykli środowiskowych, wydarzeń specjalnych); biblioteka i archiwa w językach ukraińskim, białoruskim, rosyjskim; czytelnia zbiorów fizycznych i cyfrowych.

Uruchomione zostaną projekty dokumentacyjne, w tym zbierania świadectw osobistych o trwającej wojnie. Ma to być placówka, która łączy generalną lekcję dla społeczeństwa z historii XX/XXI wieku – w kontekście procesu od zniewolenia geopolitycznego do bytu niepodległego, od zbiorowej podległości do samostanowienia, od systemu totalitarnego do demokracji – ze społeczną mobilizacją wobec wojny i represji na Wschodzie. Przekaz kierowany będzie do wszystkich dorosłych pokoleń społeczeństwa polskiego i do przebywających w Polsce na stałe lub czasowo grup narodowych, gotowych do współpracy i aktywności przy zaprowadzaniu w Europie Wschodniej pokoju, demokracji i reguł państwa prawa – przekonują pomysłodawcy.

Liczy się każda złotówka


 „Mamy nadzieję, że już wkrótce będą się tam mogli spotykać i pracować ludzie wierzący, że cała Europa Wschodnia stanie się obszarem, na którym będą szanowane wartości demokratyczne oraz prawa człowieka. Jednak, aby taki ośrodek mógł być autentycznie niezależny, wymaga niezależnego finansowania. Dlatego apelujemy o wsparcie na rzecz powstającej Witryny Domu Wschodniego. Zgromadzone środki zostaną przeznaczone na jej wyposażenie i pierwszy rok działalności. Liczy się każda złotówka” – napisał prof. Antoni Dudek.

Warto podkreślić, że zbiórka ruszyła dzień po przyznaniu Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymają ją białoruski opozycjonista i obrońca praw człowieka Aleś Białacki, największa i najstarsza rosyjska organizacja badająca zbrodnie stalinowskie, działająca na rzecz praw człowieka - „Memoriał” oraz ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Przyznanie Nagrody tym laureatom wzmacnia determinację organizatorów Witryny Domu Wschodniego do prowadzenia systematycznej działalności mobilizującej do walki o fundamentalne prawa człowieka. W Witrynie dostępne będą materiały z archiwum „Memoriału”, wybrane spośród najważniejszych dokumentów zbrodni reżimu i walki z nim.

Zbiórka prof. Antoniego Dudka została założona na portalu Zrzutka.pl – i będzie aktywna do 11 listopada 2022.


(Źródło: Inf. pras. Ośrodek Karta)

Przeczytaj też:Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj38 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka