Nigdy nie było tak drogo. Diesel przebił barierę 8 złotych na litrze

Diesel przekroczył barierę 8 zł na stacjach benzynowych. CC0
Diesel przekroczył barierę 8 zł na stacjach benzynowych. CC0
Analitycy e-petrol.pl poinformowali, że tankowanie oleju napędowego nigdy nie było tak drogie jak obecnie. Litr diesla kosztuje średnio 8,01 zł - to ruch w górę o 72 grosze. W przypadku benzyny Pb95 odnotowano zwyżkę o 46 groszy - do poziomu 6,85 zł za litr.

Te doniesienia z sytuacji na stacjach benzynowych z pewnością nie przypadną do gustu kierowcom. "Tankowanie oleju napędowego nigdy jeszcze nie było tak drogie jak obecnie. Pesymistyczne prognozy e-petrol.pl dla tego gatunku paliwa stały się faktem i dziś litr diesla kosztuje średnio 8,01 zł" - ostrzegają analitycy e-petrol.pl.

Kierowcy boleśnie odczują tą podwyżkę 

Eksperci przyznali, że skala podwyżki dla ON nie jest wprawdzie tak duża, jak na początku marca br., kiedy w ciągu tygodnia podrożał on o 1,54 zł/l, ale i tak ruch w górę o 72 gr jest bardzo wyraźny i boleśnie odczują go kierowcy. "W przypadku benzyny Pb95 odnotowaliśmy zwyżkę o 46 gr do poziomu 6,85 zł/l" - wskazali.

Stabilna pozostaje natomiast średnia ogólnopolska cena LPG i wynosi 3,09 zł/l.

"Sytuacja, z którą aktualnie mierzą się tankujący, jest pokłosiem zarówno znaczących wzrostów cen ropy po kontrowersyjnej decyzji producentów OPEC+, dotyczącej mocnego cięcia limitów wydobycia surowca, jak i szokowych zmian cen hurtowych paliw, które od początku października wzrosły o ponad 400 zł/1000 l dla benzyny 95-oktanowej i o 800 zł dla oleju" - zwrócili uwagę eksperci. 

Gdzie zapłacimy najtaniej? 

Jak podaje IBRM Samar, w ostatnich dniach skala zmian na rynku hurtowym w przypadku oleju napędowego jest tak duża, że różnice w cenach pomiędzy stacjami mogą sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu groszy w zależności od dnia dostawy. Na niektórych stacjach mogą pojawiać się więc ceny wyższe od górnego ograniczenia prognozowanego dla diesla.

Najniższe średnie ceny poszczególnych gatunków paliw e-petrol.pl odnotował w tym tygodniu w województwie świętokrzyskim, gdzie najmniej płaci się za litr benzyny Pb95 - 6,80 zł, na Dolnym Śląsku, na którym z ceną równą 8,00 zł/l jest najtańszy diesel, oraz w województwie łódzkim, gdzie litr LPG kosztuje 2,92 zł.

Z kolei tankowanie benzyny i oleju najdroższe jest na Podkarpaciu - tam ich przeciętne ceny wynoszą 6,91 i 8,07 zł/l. LPG nadal kosztuje najwięcej na Dolnym Śląsku - 3,25 zł/l. 

MP

Czytaj dalej:



Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka